Szombat este került fel a Magyar Közlöny honlapjára a kormányrendelet, ami az egészségügyi jogviszonyról szóló részletszabályokat tartalmazza. A részletszabályok lényegét már napok óta lehetett tudni, mivel az elvben csak a veszélyhelyzet végéig az állami egészségügyi intézményrendszer élére kinevezett Pintér Sándor belügyminiszter levélben tájékoztatta erről a Magyar Orvosi Kamarát (MOK) és a parlamenti frakciók vezetőit – írja a 444.
Ebből tudni lehetett, hogy a kormány több ponton is figyelembe vette a MOK korábbi javaslatokkal szemben megfogalmazott kritikáit, ugyanakkor a legkényesebb kérdésben,
a másodállások korlátozásában a kormány egyelőre nem nyitott a kompromisszumra, és nem halasztják 2023-ig a másodállások vállalásának korlátozását.
A jelentős béremelés ellenére ezt a lépést különösen rosszul fogadták az egészségügyi dolgozók, és félő, hogy a lépés az állami egészségügy tömeges elhagyására ösztönzi majd az orvosokat.
A jelenlegi tervek szerint az új munkaszerződések megkötési határideje 2021. március 31-e lesz. A másodállással kapcsolatos összeférhetetlenségi szabályokat pedig majd külön rendelet szabályozza, így ennek részleteinek megismeréséig még várni kell.
Azért vannak kompromisszumos megoldások is
Az eredeti tervekhez képest az alábbiak változnak:
A kormány hajlandó az orvosok és egészségügyi szakdolgozók kötelező kirendelhetőségének (átvezényelhetőségének) idejét „békeidőben” a törvényben szereplő 1+1 évről a munka törvénykönyvében meghatározott évi 44 napra csökkenteni (veszélyhelyzetre más, korábban keletkezett jogszabályok vonatkoznak).
Lehetővé teszik, hogy azokban a 16 éven aluli gyereket nevelő családokban, ahol mindkét szülő egészségügyi szolgálatot teljesít, csak egyikük legyen kirendelhető.
Nem lesz kirendelhető az az egészségügyi szolgálati jogviszonyban álló személy,
- aki várandós,
- aki 3 év alatti gyermeket nevel,
- aki nagycsaládos,
- aki 16 év alatti gyermekét egyedül neveli,
- aki személyesen gondozza hozzátartozóját,
- aki igazoltan legalább ötven százalékos mértékű egészségkárosodásban szenved,
- aki szakvizsgája előtt áll, valamint
- aki öregségi nyugdíjra jogosult és nem járul hozzá a kirendeléséhez.
A kirendelésről az érintettet legalább 10 munkanappal korábban írásban kell tájékoztatni minden részletről, így a kirendelés időtartamáról, a munkavégzés helyéről, az illetményéről és a kapcsolódó szállás- és utazási kérdésekről.
Különleges helyzet, különleges szabályozás
Az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) közleménye szerint a kormány a koronavírus-járvány elleni egészségügyi védekezés érdekében ugyanakkor a veszélyhelyzet idejére speciális átmeneti szabályokat is alkotott: veszélyhelyzet idején a koronavírusos betegek kórházi ellátásának biztosítása érdekében szigorúbbak a kirendelésre vonatkozó szabályok.
Az új szabályozás része az is, hogy november 29-től a veszélyhelyzet tartama alatt az egészségügyi dolgozók nem mondhatnak fel.