A vízmérők cseréjéről a tulajdonosnak, vagyis a felhasználónak kell gondoskodnia, ezt pedig nem érdemes sokáig halogatni, az év második felében ugyanis rendszerint megnő az időpontokra várakozók száma – árulta el az InfoRádiónak Fogarasi Gábor, a Fővárosi Vízművek vízmérő-kezelési osztályvezetője.
Az idei évben mintegy 80 ezer lakásban esedékes a lakás-mellékvízmérők cseréje, melyet nem szabad elmulasztani, a szolgáltató ugyanis csak hiteles mérővel rendelkező fogyasztók számára állíthat ki számlát. A hitelesítés éve a mérő számlapjáról és a vízdíjszámláról is ellenőrizhető. A jogszabályban meghatározott hitelességi idő nyolc év, vagyis 2025-ben azoknak kell intézkedniük, akiknek a mérőjén a 2017-es hitelesítési év szerepel.
Az osztályvezető azt tanácsolja, érdemes minél előbb megtenni a szükséges lépéseket, mert sokan halogatják a lakás-mellékvízmérők cseréjének kérését az adott év végéig, ezért az év második felében már jóval korlátozottabbak a Fővárosi Vízművek és szerződött partnereinek a kapacitásai. A cserével egyaránt megbízhatók a Fővárosi Vízművek munkatársai és a társaság húsz szerződött partnere.
A 2017-es vízórák hitelessége hivatalosan 2026. január 1-én jár le, mellyel gyakorlatilag megszűnik a közvetlen számlázás a mellékmérőre. Ha valaki nem intézi el december 31-ig a cserét, akkor az adott lakás fogyasztása átterhelődik a társasház bekötési mérőjére, és onnantól belső elszámolási viszonyba kerül az érintett fogyasztó a társasház közös képviseletével. Ez az eddigi tapasztalatok és a társasházak belső szabályozása alapján garantáltan magasabb költséget jelent, mintha a társaságoknál hiteles mellékmérő alapján történne a számlázás.