Németh Lászlóról, személyesen

  •  
  •  
  •  

Németh Ágnes, Németh László lánya volt a szeptember 25-iki olvasókör vendége az Újpesti Polgár Centrumban. Az este az író életpályájának felelevenítésén belül a közte és felesége között zajlott levelezés kapott hangsúlyos szerepet, nem mellékesen pedig egy időben Németh Ágnes maga is Újpesten lakott.

– Nehéz életmű, életút, amit Németh László bejárt – kezdte gondolatait Németh Edit önkormányzati képviselő, az immár nem csak hölgyeknek meghirdetett Könyvjelző olvasókör vezetője. Bár az este az író életpályájának felelevenítését célozta, nem szokványos értelemben vett életrajzi előadást hallhatott, aki dr. Hollósi Antal országgyűlési képviselőhöz hasonlóan szeptember 25-én a Polgár Centrumba látogatott.

Németh László leánya, Ágnes először szülei nem mindennapi egymásra találásának történetét elevenítette fel, majd édesapja ugyancsak szokatlan módon indult írói tevékenységének kezdetét,  történetesen amikor a könyvtárban, a Nyugat című folyóiratban pillantotta meg győztes pályaművét, amiről addig nem tudta, hogy végül az lett a befutó.

Az író és felesége között váltott levelekből elsőként egy 1943 karácsonyi keltezésűt ismerhetett meg, az író által jegyzetteket Ozsváth Kálmán önkormányzati képviselő, a feleség sorait pedig Molnár Ibolya olvasta fel.

Németh László életútjának fontos állomása volt, amikor a második világháború után „rossz káderként” nem merték foglalkoztatni és „csak” Hódmezővásárhelyen kapott munkát. (Iszony című regényét ezekben az években, egész pontosan 1947-ben fejezte be.)

Az olvasókörben felidézték azt a váratlan fordulatot is, amikor az író 1957-ben Kossuth díjat kapott, ám azt személyesen nem vette át. Az elismerést saját maga szerint (is) az Égető Eszterért kapta, amely műről tudni érdemes, hogy Méhes Zoltán karakterén keresztül Németh László saját magát is beleszőtte, ám a cenzúra némiképpen átíratta a művet: Méhes nem lehetett öngyilkos. 

Németh László egyébként ezután még összesen öt jelentősebb díjat, elismerést kapott, a Könyvjelző olvasókör pedig Újpest Borával köszönte meg az egy ideig Újpesten élt Németh Ágnes, valamint az est során közreműködő Gál Mihály irodalomtörténész vendégségét.

M. Orbán A.