Nincs szennyezés veszély a Dunán, nyugodtan fürödhetnek a kutyák

, , , , , , , , ,
  •  
  •  
  •  

Az újpesti közösségi média oldalakon és csoportokban is terjed az a felhívás, miszerint tilos a kutyákat a Dunában fürdetni a Garam folyón történt szennyeződés miatt. Megkeresésünkre az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF) határozottan cáfolta, hogy bármiféle szennyeződés elérte volna a Dunát.

„A szakembereink természetesen folyamatosan figyelik a helyzetet, elemzik a vízmintákat, illetve a szlovák kollégákkal is kapcsolatban vagyunk. Ezek alapján kijelenthető, hogy a nagy halpusztulással járó szennyeződés már a Garam alsó szakaszát sem érte el, nemhogy a Dunát”

– közölte érdeklődésünkre Teszári Nóra az OVF szóvivő-helyettese, aki szerint a Garam-torkolat környéki települések önkormányzatai lakossági nyomásra reagálták túl a helyzetet, Budapesten pedig a legcsekélyebb esély sincs arra, hogy az eddiginél nagyobb egészségügyi kockázatot jelentsen a Duna vize a háziállatokra vagy az emberekre.

A Garam és a Duna találkozása Esztergomnál

A Garamba egy zólyombúcsi biogáz-állomásról mosott fermentációs hulladékot egy vihar a napokban, ami jelentős környezetkárosodást és halpusztulást okozott a folyó középső szakaszán.

A szlovák hatóságok és az OVF szakemberei szerint azonban a vegyi anyagok nem érték el a magyar területeket, a Dunában ráadásul több ezerszeresen hígul fel a mellékfolyó vize, amikor a két folyó találkozik, ami magyar részről végképp feleslegessé tesz bármiféle óvintézkedést az esettel kapcsolatban.

Teszári Nóra mindenkit nyugalomra intett, illetve azt kérte, hogy senki se üljön fel a közösségi médiában tapasztalható hangulatkeltésnek.