Az Operatív Törzs március 19-i tájékoztatóján Kovács Zoltán, kormányzati kommunikációért felelős államtitkár elmondta,inden jel arra mutat, hogy nem lehet elkerülni a tömeges megbetegedések fázisát. A jövőben ezért online formában tájékoztat majd a kormány, hogy az újságíróknak ne zsúfolt, fertőzésveszélyes sajtótájékoztatókon kelljen végezniük a munkájukat.
Lakatos Tibor rendőrezredes a következő információkkal szolgált:
- Továbbra sem tervezi a kormány, hogy kijárási tilalmat rendeljen el, vagy városokat, területeket zárjon le, a hatóságok ugyanakkor folyamatosan igyekeznek ellenőrizni a házi karanténok betartását.
-
Az üzletek nyitvatartására vonatkozó szabályokat is ellenőrzik, eddig 7 esetben helyszíni bírságot szabtak ki, és 9 szabálysértési feljelentést tettek a rendelkezések megszegői ellen.
-
Többen elhagyták a hatósági házi karantént, vagy azzal viccelődtek, hogy karanténban kellene lenniük, de nincsenek, kisebb pánikot előidézve ezzel. Lakatos Tibor hangsúlyozta, hogy ezzel a hatóságok munkáját és a többi ember egészségét veszélyeztetik.
-
Az áruszállítás továbbra is akadálytalanul folyik, a határellenőrzés miatt ugyanakkor várakozásra és késésekre kell számítani. Külföldről a magyar állampolgárokon kívül továbbra is csak az áruforgalmat engedik át. Ennek érdekében Rábafüzesnél, Rajkánál és Kópházánál is megnyitották a határt a teherforgalom előtt.A humanitárius korridorokon csak azok utazhatnak keresztül, akiket a fogadó országok be is engednek saját területükre, ezzel kapcsolatban folyamatos az egyeztetés a szomszédos államokkal.
-
Szlovákia és Magyarország megegyezett, hogy a határtól 30 kilométeres sávban található munkahelyekre munkáltatói igazolással eljuthatnak a dolgozók.
Dr. Müller Cecília országos tisztifőorvos a következőkről számolt be:
- A koronavírus hazai fertőzöttjeinek száma 15-tel nőtt, így összesen 73 fő diagnosztizált beteg van Magyarországon. Köztük az enyhe tünetektől kezdve a kritikus esetekig terjed a súlyossági skála, de több haláleset egyelőre nem történt.
-
Folyamatosan nő a laborvizsgálatok száma, folyamatos a fertőzések felderítése és a kontaktusvizsgálat.
-
A csoportos fertőzések szakaszában vagyunk, ami az ország teljes területére kiterjed, a kisebb közösségekben folyamatosan szaporodik a megbetegedések száma.
-
Ezentúl a fertőzésgyanús személyeknek nem kell kórházba vonulniuk, hanem az Országos Mentőszolgálat segítségével végeznek majd rajtuk otthoni mintavételt. Ha a laborvizsgálat eredménye pozitív, akkor a betegnek – tüneteik súlyosságától függően – vagy hatósági házi karanténba, vagy a Dél-pesti Centrumkórház intenzív osztályára, vagy a megyei kórházak infektológiai osztályaira kerülnek.
-
A házi karanténnal kapcsolatban hangsúlyozta: a lényeg az elkülönítése, a személyes kontaktusok minimalizálásán van, tehát egészséges családtagokkal összezárva nem maradhat valaki karanténban. Ha nem tudja megoldani a fizikai elkülönülést, mondjuk más ingatlanba költözéssel, akkor intézményi karanténba kell vonulniuk.
-
A tisztifőorvos elítélte azokat, akik az előírások ellenére elhagyták a hatósági házikarantént, vagy azzal viccelődtek, hogy ott kellene lenniük, de „megszöktek”. Szerinte az illetékes szervek munkáját veszi semmibe, és a társadalom egészét veszélyezteti, aki ilyet csinál.
-
Az időseket ismét nyomatékosan kérik arra, hogy maradjanak otthon, és lehetőleg minél kevesebb személlyel érintkezzenek.
-
Nem tudni, mikor lépünk be a tömeges fertőzés időszakába, most annyit tehetünk, hogy komolyan vesszük a veszélyt és betartjuk a szabályokat.