A Nemzetközi Olimpiai Bizottság végrehajtó bizottsága törlésre javasolta a birkózást a 2020-as ötkarikás játékok műsorából. Növényi Norbert olimpiai bajnok finoman fogalmazva is megdöbbentőnek nevezte a NOB javaslatát.
A döntés még nem tekinthető véglegesnek, mert a birkózás mellett az ötkarikás programba bekerülni szándékozó hét sportág: a vusu, a sportmászás, a görkorcsolya, a fallabda, a karate és a wakeboard, valamint a közösen jelentkező baseball és softball képviselői is érvelhetnek majd felvételük mellett. A pályázatok alapján határoz a NOB-testülete arról, melyik két sportágat értékeli a legtöbbre, és ajánlja olimpiai szereplését. A végső döntésre a Nemzetközi Olimpiai Bizottság szeptemberi közgyűlésén kerül sor.
Növényi Norbert olimpiai bajnok és Kapuvári Gábor, az UTE birkózószakosztályának vezetője finoman fogalmazva is megdöbbentőnek nevezte a NOB javaslatát.
– Borzasztó, hogy egyáltalán szóba kerülhetett a sportág törlése a játékok programjából – kezdte felháborodottan Növényi. – Képtelenségnek tartom, hogy ezt a több ezer éves, gyönyörű sportot el akarják tüntetni a műsorból. Nem tudom, hogy mi lehet az igazi ok, de azt sejtem, hogy a nemzetközi szövetségünk évek óta rossz irányba tereli a birkózást.
– Idolokra, példaképekre szükség van ahhoz, hogy a gyerekeket be lehessen csábítani a birkózóterembe. Most nehéz dolguk lesz – jegyeztük meg.
– Nem tagadom – válaszolt Kapuvári Gábor. – Ha minden így marad, már nem „doppingolhatom” a gyerekeket azzal, hogy küzdjél, harcolj, dolgozz, és akkor olimpiai bajnok lehetsz! Egyáltalán, nagyon féltem a birkózást.
– Mi lehet a hiba, ami miatt parkolópályára kerültek?
– A NOB-nak többek között az a kifogása, hogy a birkózók nemzetközi szövetségében nincs női bizottság. Nincs versenyzői és sportorvosi képviselet a vezető testületben, és nincs etikai kódexe a versenyrendezés technikai személyzetének – összegzett az olimpiai bajnok. – Ez szerintem csak porhintés. Az viszont igaz, hogy a szabályok rosszak. Nem a támadó, birkózni akaró versenyzőt segítik, hanem a passzív, semmilyen akciót nem tervezőt. Ráadásul valóban a hozzá nem értés netovábbja, hogy sorsolással dől el, melyik versenyző nyer, lesz világ- vagy éppen olimpiai bajnok.
– A nemzetközi szövetség élén történt személyi változás segíthet a birkózásnak?
– Segítenie kell! – vágta rá az UTE szakosztályvezetője. – Most mindenkinek egy irányba kell húznia vagy éppen tolnia a szekeret. Mindenkit mozgósítani kell, hogy kampányoljon a birkózás mellett. Nem történhet meg a legrosszabb, amely után, szerintem, már alig van visszaút.
(gergely)