Nyáron színházba?

  •  
  •  
  •  

Nem kérdés, sokan hódolnak e szórakozásnak. A szabadtéri színpadok szinte állandóan telt házzal működnek, kiváló előadások, előadók sora követi egymást.

Talán nem okoz meglepetést, hogy rövid ideig Újpestnek is volt nyári színháza. Igaz, nem éppen szabadtéri, de csak nyári hónapokban működött. A jól ismert Népszínház, majd Blaha Lujza Színház, mely az István út és a mai Munkásotthon utca sarkán állt, 1939-ben életveszélyes volta miatt végleg bezárt. Hiányát nem csak a műfaj kedvelői, de a város vezetői is érzékelték. A háborús viszonyok között csak takarékos költségvetéssel, viszonylag egyszerű megoldással terveztek új kulturális intézményt a mai szakorvosi rendelő helyén (a Szent Imre és a mai Görgey Artúr utcák találkozásánál).

Réczey Miklós építész a magyar Art Deco egyik jeles képviselője tervezte a 800 fő befogadó képességű Újpesti Városi Színházat, kivitelezője Sebestyén Mihály vállalkozó lett. 1940 áprilisában a Vadady Albert szerkesztette Független Ujság építési gondokról számolt be. Dr. Szalay Sándor tanácsnok a színházépítés kezdeményezője, kellemetlen kötelességének tett eleget, mikor is bejelentette a képviselőtestületnek, hogy Sebestyén Mihály kivitelező lemondott koncessziójáról, s így kétségessé vált a megkezdett munka befejezése. Szerencsére az építőanyagot szállító Nagybátony-Újlaki Iparművek ajánlatot tett a munka elvégzésére is, vállalta, hogy 48 napon belül befejezi a munkálatokat. Így 80.000 P költséggel elkészülhetett a létesítmény. Három órás vita után a testület áldását adta a változtatásra. Szalay azt is elmondta, hogy a kijelölt telek ügyében kedvezően alakultak a tárgyalások a gróf Károlyi uradalommal. 1950. december 31-ig kedvező bérleti díjban egyeztek meg, és ugyanez év július végéig a város elővételi jogot nyer is a terület megvásárlására.

A Független Újság szerint az impozáns színháznyitást rendkívüli várakozás előzte meg. Nagy örömmel tudósítottak a helyi lapok a megnyitó díszelőadásról, melyre 1940. június 15-én este 8 órakor került sor. Hess Pál polgármester üdvözölte a vendégeket, Kiss Ferenc, az Országos Színészművészeti és Filmművészeti Kamara elnöke avató beszédét követően Tolnay Andor színigazgató köszöntötte a megjelenteket. A meghívottak között szerepelt dr. Endre László vármegyei alispán, Barcsay Ákos főispán, és dr. Pohl Sándor Újpest korábbi polgármestere, aki 1939-től Kassa polgármestereként tevékenykedett. Az ünnepélyes avatás a Himnusszal zárult. A Tolnay-társulat előadásában az „Erzsébet” nagyoperettet láthatták a vendégek. A repertoárjukban népszerű előadások, neves művészek követték egymást a színpadon. Romantikus darabok, sikeres operettek vonzották a nézőket, a helyi tudósító szerint már órákkal a kezdés előtt ki kellett tenni majdnem minden alkalommal a „minden jegy elkelt” táblát. Nem csoda: Kiss Ferenc, Tőkés Anna, Rajz János, s a kor kedvelt bonvivánjai: Gárdonyi László és Sághy István is Újpest vendégei voltak. A színházi évad júniustól október elejéig tartott, mivel az épületbe tervezett fűtés végül nem készült el. Az első évad végén –108 előadási nap után – 43200 színházlátogatóról számolt be Szalay Sándor tanácsnok.