•  
  •  
  •  

Nem csak vakcinát, ellenanyagot is kapunk. A miniszterhelyettes megköszönte az egyetemisták helytállását.

Ma hosszú idő után újra „külsős vendég” kezdte az operatív törzs napi tájékoztatóját. Schanda Tamás, az Innovációs és Technológiai Minisztérium parlamenti államtitkára azt ismertette, hogy több ezer egyetemista vett és vesz részt a járvány elleni védekezésben. Többek között a debreceni, a pécsi a miskolci és a győri egyetem hallgatói „szálltak be” a védekezésbe saját idejükkel és erejükkel: ők kórházakban, vagy mentősként dolgoznak, de a nem orvosi egyetemek hallgatói közül is sokan vállaltak munkát, őket adminisztrátornak vagy sofőrként alkalmazzák.

Schanda Tamás azt mondta: kalapot kell emelni ezen fiatalok előtt, akik tanulmányaik mellett segítenek abban is, hogy a járvány minél hamarabb véget érhessen. Természetesen ezért jutalom is jár: a vizsgaidőszakot két héttel meghosszabbítják számukra, és az egyetemek dönthetnek úgy, hogy a járulékmentes munkabér és ösztöndíj mellé egyéb támogatást is kiutaljanak számukra.

Ezután Kiss Róbert a szokásos módon ismertette a rendőrségi adatokat: az elmúlt 24 órában a rendőrök 135 emberrel szemben intézkedtek, mert egyáltalán nem, vagy rosszul hordták a kötelező maszkot. További 343 intézkedés történt a kijárási korlátozás, valamint a gyülekezési tilalom megszegése miatt.

Müller Cecília először ismertette a járványügyi adatokat: eszerint

1004 új megbetegedést regisztráltak, az elhunytak száma 85 fő volt. Kórházban 3809-en vannak a koronavírus miatt, akik közül 252 ember szorul lélegeztetőgépre.

A tisztifőorvos elmondta azt is, hogy ezidáig 201 ezer ember beoltására elég vakcina érkezett az országba, amelyből 152 ezer embert be is oltottak – 17 ezren a második adagot is megkapták, ők a második oltástól számított maximum 10 nap múlva teljesen védettek lesznek.

Müller Cecília aláhúzta: ez az az egészségi állapot, amelyet minél gyorsabban el akarnak érni minél szélesebb körben.

Kitért arra is, hogy a kormány mai ülésén vizsgálja a hétfőn lejáró korlátozó intézkedéseket. Bár nem mondta ki, de éreztette, hogy enyhítés nem várható: az csak akkor történhet meg, ha rendelkezésre áll majd a megfelelő számú oltóanyag, de egyelőre sajnos nincs erről szó.

Egy újságírói kérdésre a tisztifőorvos elmondta:

azok, akik az oltás mindkét adagját megkapják, mentesülni fognak a hatósági karantén alól.

Elismerte ugyanakkor, hogy a részletszabályokat ebben az ügyben még nem dolgozták ki.

, , , , ,