Január 30-án az újpest egyházak képviselőit hívta bűnmegelőzési és közbiztonsági pódiumra a rendőrség. A kezdeményezés célja, hogy a bűnmegelőzési tanácsok a hívekhez is eljussanak, és nagyobb bizalommal forduljanak a rendőrség felé. Az önkormányzat pályázat útján fektet hangsúlyt a bűnmegelőző tájékoztatásra.
Dr. Terdik Tamás, Újpest rendőrkapitánya a találkozón mindenekelőtt arról beszélt, hogy az újpesti rendőrség többféleképpen próbál nyitni az állampolgárok felé, például úgy, hogy tavaly az iskolaigazgatókkal találkoztak, illetve rendszeresen tartanak előadásokat az újpesti nyugdíjasotthonokban és -klubokban.
Fókuszban az idősek
Terdik utóbbi kapcsán felhívta az egyházakat képviselők figyelmét, hogy az idősek nem kellően bizalmatlanok, hiszékenyek, emiatt könnyű őket megkárosítani, amire több példát is felsorolt.
– Az egyedülálló vagy elesettnek tűnő időseket kifigyelik, gyakran vizet kérve vagy rosszullétre hivatkozva csengetnek be hozzájuk. Ez azért veszélyes, mert az idősek gyakran otthon tartják pénzüket, értéktárgyaikat, amelyeket a lakásba bejutó trükkös tolvajok könnyűszerrel eltulajdonítanak – mondta.
Szerencsére akadt pozitív példa is, amikor egy idős hölgy azért telefonált be a rendőrségre, mert a rendőrségi tájékoztatók alapján fogott gyanút egy ismeretlennel szemben.
Dr. Terdik Tamás a különféle lopásokkal, betörésekkel kapcsolatban a Szomszédok Egymásért Mozgalom (SZEM) fontosságát hangsúlyozta, hiszen a közeli szomszéd az, aki leggyorsabban észreveszi, ha valami szokatlan történik, vagy idegen tartózkodik a lépcsőházban, környéken.
Az önkormányzat is óv, informál
Dr. Molnár Szabolcs alpolgármester ezt követően arról beszélt, hogy a város egy áldozatsegítő hálózatfejlesztő pályázaton indult, amelynek keretén belül szintén kulcsszerepet kap a lakossági tájékoztatás, emellett több mint száz fő jelentkezhet a programban meghirdetett képzésekre.
Az alpolgármester hozzátette, a pályázati időtartam, másfél év alatt több száz fő képzésével több ezer tájékoztató anyagot fognak kiküldeni.
Egyházvezetők tapasztalatai
A tájékoztatót követően az egyházak képviselői kérdezhettek, és megoszthatták tapasztalataikat a jelenlévőkkel.
Solymár Péter evangélikus lelkész örömmel vette mind a rendőrség, mind az önkormányzat kezdeményezését, hiszen az ő egyházközségében szintén vannak a rendőrségi hírekben szereplő módon megkárosított idősek. A rendőrkapitány a hallottakra reagálva felajánlotta, hogy kellő létszám esetén a rendőrök szívesen tartanak előadást a híveknek.
Többen felvetették a hajléktalanok kérdését: az evangélikus lelkész pozitív és negatív tapasztalatokról egyaránt beszámolt. Mészáros Kornél baptista lelkész viszont azt kérdezte a rendőri vezetőtől, egyházon belül hogyan szűrhetnék ki azokat a kéregetőket, akik nem csupán templomba járnak, hanem adott esetben lopnak is a hívektől.
A közterület-felügyelet is óvatosságra int
Garamszegi Andrea, az Újpesti Közterület-felügyelet osztályvezetője egy öt-hat fős hajléktalancsoportra hívta fel a hallgatóság figyelmét, akik számon tartják, hogy a környékbeli idősek mikor kapnak nyugdíjat, és rendszeres, hogy 5-5 ezer forintot szednek el az idősektől.
– Egyiküket kis híján megverték, amikor azt mondta, hogy csak háromezer forintot tud adni – tette hozzá Garamszegi, aki egyben reméli, hogy erre a módszerre a hívek figyelmét is sikerül majd felhívni.
A találkozón a rendőrkapitány hasznos tanácsokat is adott, amik segíthetnek a bűnmegelőzésben illetve az áldozattá válás elkerülésében. Ezek közül a legfontosabb, hogy senki idegent ne engedjünk be a lakásba, a bejárati ajtót zárjuk be belülről, és a magukat rendőrnek kiadó személyeket ellenőrizzük akár oly módon, hogy a kapitányság ügyeletén informálódunk a nyomozók valódiságáról.
Kép és szöveg:
M. Orbán András