Politikai bosszú? – A kormány feltételekhez kötné a fővárosi szigorítások lazítását

  •  
  •  
  •  

Az idősotthonokban előforduló halálesetek számának csökkenéséhez kötné a kormány a budapesti élet újraindítását – írta Facebook-oldalán Kovács Zoltán nemzetközi kommunikációért felelős kormányszóvivő kedden. A Magyar Hang által kiszúrt ultimátumot Karácsony Gergely főpolgármester hülyeségnek és politikai indíttatású megnyilvánulásnak nevezte.

„Sajnos a járvány leginkább a fővárosi idősotthonokban terjed és ennek az az oka, hogy a főpolgármester későn intézkedett, nem készítette fel a fővárosi idősotthonokat a járványra”

– írja Kovács. A kormányszóvivő azt javasolja a főpolgármesternek:

„koncentrálja minden energiáját a főváros fenntartásában lévő idősotthonokra”

A főpolgármester ezzel szemben számos fórumon jelezte az elmúlt napokban, hogy szerinte a város újranyitása csak fokozatosan, óvatosan, a járvány lefolyásával kapcsolatos információk birtokában történhet. Ezért kérte a kormánytól és az operatív törzstől az alábbi információkat, amelyeket egyelőre nem kapott meg:

  • A Budapest területén elvégzett hivatalos és a kormányzat által elfogadott PCR tesztek számát, a tesztre okot adó körülmények szerinti bontásban (légúti tünet, kontakt, egyéb).
  • A Budapest területén elvégzett, pozitív eredményű, hivatalos és a kormányzat által elfogadott PCR tesztek számát a sztenderd korcsoporti bontásban, illetve annak megjelölését, hogy ezen belül hány fertőzés minősül „lakosságinak” és nozokomiális fertőzésnek.
  • A kormány Koronavírus-kutató Akciócsoportjának elemzéseit a járvány esetleges visszatérésének lehetőségéről.
  • A főpolgármester úgy véli, politikailag motivált a Pesti úti idősotthonban folyó vizsgálat.

Politikai alapon döntenek Budapest sorsáról?

Karácsony Gergely a Facebookon reagált Kovács Zoltán szavaira. Bejegyzésében többek között úgy fogalmazott:

„Nagyon remélem, hogy Kovács államtitkár magától mond ilyen hülyeségeket. (…) De ha netán diktálták neki, az botrány.”

Budapest első embere szerint Kovács mai bejegyzésével

„lényegében elismerte, hogy a kormány politikai alapon, és nem szakmai érvek alapján hoz döntést Budapest újranyitásáról. Értem én, hogy velem kell harcot vívni, ez is része ezek szerint a járványügyi katonai akciónak. De ennek alávetni közel 2 millió ember életének tervezhetőségét, kiszámíthatóságát, az példátlan felelőtlenség.”

Karácsony szerint a magyar kormány az egyetlen a világon, amelyik az idősotthonok fenntartóira akarja hárítani a felelősséget a megbetegedésekért. Rámutatott:

„Különös ez éppen ma, amikor kiderült, hogy vidéken nő a fertőzések száma, több helyen felütötte a járvány a fejét a vidéki idősotthonokban, sajnos több kormányzati fenntartású otthonban is volt áldozata a vírusnak. Akkor most visszacsinálják a vidéki lazításokat? Ugye nem?”

A főpolgármester bejegyzésében idézte Nyitrai Imre cikkét, melyben az Orbán-kormány szociális ügyekért felelős volt helyettes államtitkárára arról írt, hogy az idősotthonok kiemelt ápolást igénylő lakói „ingáztak” a szociális és az egészségügyi intézmények között, mielőtt kötelezővé tették volna az otthonba kerüléshez a negatív koronavírus-tesztet. Szerinte

ennek a gyakorlatnak hála alakultak ki fertőzési gócpontok az idősotthonokban.

Karácsony Gergely hozzátette:

„Ezt a helyzetet pedig vagy előidézte, vagy nagyban hozzájárult hozzá, hogy a fővárosi kormányhivatal márciusban még megtiltotta és „felesleges költségnek” nevezte a kórházból kikerülő betegek koronavírus-tesztelését.”

Szerinte Budapest újranyitása csak szakmai kérdés lehet és nem szabad, hogy politikai ellentétekről, kormány-ellenzék viszonyáról szóljon, „csakis a budapestiek életéről és biztonságáról”.

(Mi ugyanakkor csak egy gondolattal egészítenénk ki a közéleti pengeváltást, amit Menczer Tamás, a külügyminisztérium államtitkára címzett a kormány brüsszeli kritikusainak:

„Én azt gondolom, hogy egy világjárvány alatt politikai támadást indítani, az kimeríti az aljasság fogalmát.”)

, , , , , , ,