Egyre gyakoribb vendégek a rókák Újpesten és Káposztásmegyeren. Legutóbb néhány napja, hajnalban kaptak lencsevégre egy apró, vörös jószágot a Víztorony környékén, de az elmúlt években többször is előfordult hasonló észlelés. Pataki Gábort, az Állatmentő Liga vezetőjét kérdeztük, mi a teendő, ha rókával találkoznánk az utcán, a saját kertünkben vagy akár az iskolaudvaron.
Az utóbbi évtizedekben a nagyobb városokban és környékükön élő rókák egyre jobban urbanizálódtak, ma már sokkal kevésbé számít meglepőnek, ha egy-egy példány felbukkan akár a belvárosban is – magyarázza Pataki Gábor. Ezek a rókák hozzászoktak az ember jelenlétéhez, közelségéhez, ha nem bántjuk őket, egyszerűen elsétálnak mellettünk. Sem ránk, sem a házi kedvenceinkre nem jelentenek veszélyt, de semmiképp se érintsük meg, ne nyúljunk hozzájuk. A kutyát tartsuk pórázon, nehogy véletlenül megtámadja a rókát, amely ebben az esetben természetesen visszatámad.
Veszettségtől biztosan nem kell tartani – teszi hozzá a szakember. A Magyarországon élő rókákat folyamatosan vakcinázzák, immunizálják, évtizedek óta nem találkozott senki veszett rókával idehaza. Fontos továbbá, hogy ne etessük és ne szoktassuk magunkhoz a rókákat és a ház körüli hulladékot is tartsuk elzárva, nehogy magához vonzza a rókákat és a rágcsálókat.
A rókák pontosan tudják az útvonalukat, ha véletlenül beléjük botlunk, biztosak lehetünk benne, nem tévelyegnek, nem veszítették el az utat. Abban az esetben, ha csapdába esett, zárt helyre beszorult vagy egy urbánus közegbe, közterületre rendszeresen visszatérő rókával találkozunk, értesítsük az állatmentőket a 0680-296-896-os telefonszámon. Az Állatmentő Liga munkatársai befogják az állatot, majd Budapest területén kívül, távol az ember által lakott részektől, szabadon engedik a természetbe.
RD