Augusztus 29-től hivatalosan is Sinkó László Kossuth- és Jászai Mari-díjas színművész, a Nemzet Művésze nevét viseli az UP Rendezvénytér színházterme. Ugyanezen az estén nyitották meg ünnepélyes keretek között a színészlegendának emléket állító állandó kiállítást is az UP-ban.
A kiállítás rengeteg fénykép segítségével foglalja össze a 2015-ben elhunyt színművész életét és karrierjét, a gyerekkortól és a színészi szárnypróbálgatásoktól a legnagyobb korszakokig, a Nemzeti Színházban és a Katona József Színházban töltött évekig, de megemlékezik Sinkó László filmes-, televíziós- és szinkronszerepeiről is. Megtekinthetők továbbá a családi hagyatékból Sinkó László személyes tárgyai, íróasztala és a Nemzeti Színház által rendelkezésre bocsátott két színpadi jelmeze is.
Az ünnepélyes színházterem névavatón és kiállítás megnyitón jelen volt a színművész lánya, a Sinkó László Művészeti- és Kulturális Alapítvány elnöke, Sinkó Andrea korábbi olimpikon, valamint több családtag, rokon, egykori színészkolléga és pályatárs is. Az eseményen részt vett Varju László országgyűlési képviselő, valamint Újpest Önkormányzatának nevében Déri Tibor polgármester, Bedő Kata és Czigler László alpolgármesterek.
Megnyitó beszédében Bedő Kata kultúráért is felelős alpolgármester úgy fogalmazott: „A mai napon egy olyan korszakos művésznek állítunk emléket, aki szenvedélyes előadásaival, művészi elkötelezettségével és rendkívüli tehetségével mély nyomot hagyott mindazokban, akik valaha láthatták őt játszani.” Megemlékezett továbbá Sinkó László és testvére, Sinkovits Imre újpesti kötődéséről: a két művészóriás édesapja évtizedekig Újpesten dolgozott, így gyerekként mindketten sok időt töltöttek városunkban.
Ezt követően Sinkó Andrea mondott köszöntőbeszédet, aki felidézte, hogy édesanyja három évvel ezelőtti halálát követően döntöttek úgy testvérével, megosztják a világgal a családi hagyatékban talált kincseket. Mint fogalmazott, ehhez kiváló helyszínre leltek az UP Rendezvénytérben, Újpest kulturális központjában. „Látom magam előtt édesapám arcát, hogy milyen boldog lenne, ha ezt most látná, de úgy érzem a lelkem mélyén, hogy látja és büszke rá.”
Végül Papp Gábor Zsigmond Balázs Béla-díjas filmrendező szólalt fel, aki Az árnyékból kibújva címmel készített nemrég dokumentumfilmet Sinkó Lászlóról. A beszédeket követően Farkas Izsák hegedűművész produkcióját hallhatták a résztvevők, majd a színházterem bejárata fölötti névtábla felavatása és ünnepélyes koccintás következett.
RD