Országos és budapesti könnyítések jönnek, felsorakozik az iskolaőrség, lehetnek Trianon-megemlékezések, kuponra válthatók a befizetett utazások – derült ki a csütörtöki Kormányinfón.
Budapest szabadabban lélegezhet
A csütörtökre virradó éjjel Budapestre, illetve a szabadtéri rendezvényekre vonatkozó lazítások segíteni fognak abban, hogy lassan visszatérjünk a normális élethez – mondta a kancelláriaminiszter a csütörtöki Kormányinfón. Mint azt korábban bejelentették május 29-étől új szakaszba lépnek a fővárosi védelmi intézkedések: Budapesten a vendéglátóhelyek belső, zárt részében is lehet tartózkodni, az ott dolgozók a vendégek által látogatható területen kötelesek a szájat és az orrot eltakaró eszközt viselni, és a védelmi intézkedésekről szóló rendelet szerinti védőtávolság betartása kötelező. A szabadtéri játszóterek újra megnyithatnak, a szálláshelyek pedig újra fogadhatnak vendégeket. (A szálláshelyen üzemeltetett vendéglátó helyiségekre a vendéglátó üzletekre vonatkozó szabályok irányadóak.)
Országszerte tarthatók szabadtéri rendezvények, nyitnak a stadionok is
Szerdán éjjel jelent meg az a kormányrendelet is, amely szerint, ha a meghatározott feltételeket a rendezvény szervezője biztosítja, a szabadtéri rendezvény csütörtöktől megtartható, a helyszínén való tartózkodás megengedett. A kulturális és sportrendezvények látogatására vonatkozó közös szabályok szerint a nézők – a páholyok kivételével – csak minden negyedik ülőhelyet foglalhatják el. Két néző között három ülőhelyet üresen kell hagyni, és a közvetlenül egymás mögötti ülőhelyekre nem lehet ülni. Az egymás mellett és a különböző sorokban ülők között pedig lehetőség szerint legalább 1,5 méteres távolságot kell biztosítani. Zenés, táncos rendezvényeket viszont továbbra sem lehet tartani, és tilos tartózkodni a nem zárt helyen tartott, zenés, táncos rendezvény helyszínén. Így például fesztiválokon, könnyűzenei koncerteken, táncházban, táncklubban, diszkóban, rockklubban.
Lehetnek Trianon-megemlékezések
Gulyás Gergely elmondta azt is, a gyülekezési jog korlátozása június 20-ig hatályban marad, ám a trianoni döntés százéves évfordulója alkalmából tartandó megemlékezéseket június 3-a és 7-e között lehetővé teszi a kormány. Azt, hogy a nagyszabásúra tervezett augusztus 20-i ünnepségek megrendezhetők lesznek-e, Gulyás Gergely még nem tudta megmondani, mert ez a járványügyi helyzettől függ majd. Mindenesetre a kormány számol vele, de folyamatosan mérlegelni fog – tette hozzá a kancelláriaminiszter.
Szegény és gazdag önkormányzatok
Gulyás Gergely az önkormányzatokkal kapcsolatos vitákról azt mondta, bár az állam forrásai is csökkennek, de azt szeretnék, hogy az önkormányzatok forrásai ne csökkenjenek. Ezért szerepel 858 milliárd támogatás a költségvetésben, ami szerinte több, mint 2020-ban. A szolidaritási adóról Gulyás azt mondta, ezt a pénzt nem a kormány veszi el, hanem a gazdagabb önkormányzatoktól a kisebb önkormányzatokhoz megy, ezért ez egy önkormányzatok közötti vita lehet. Egy járványügyi veszélyhelyzetben ez fontos Gulyás szerint, de további forrásokat is keresnek a helyhatóságoknak.
Jön az iskolaőrség
A kormány ötszáz fős iskolaőrséget hoz létre, amely része lesz ugyan a tantestületnek, de az iskolaőrökre nem a pedagógusokra irányadó törvényi szabályozás lesz érvényes – döntött a kormány. Az iskolaőrség egységei 140-150 szak- és 300 rendes iskolában lesznek jelen, azokban, ahol a fegyelmi körülmények miatt a kormány álláspontja szerint erre szükség van. A korábban nagyrészt rendőrként dolgozó iskolaőrök fegyvert nem tarthatnak maguknál, de más fegyelmező eszközt igen. Lejjebb viszik a büntethetőség alsó korhatárát is: minden, a pedagógusok ellen elkövetett cselekmény büntethető lesz már 12 éves kortól, mert az nem engedhető meg, hogy bárki egy tanárt fenyegessen, vagy bűncselekményt kövessen el ellene – mondta a kancelláriaminiszter, aki hozzátette: a kormány minderről egyeztetett az érintett térségek országgyűlési képviselőivel, valamennyien támogatták ezt a javaslatot.
Kuponra váltott nyaralás
Szentkirályi Alexandra kormányszóvivő a tájékoztatón ismertette a szintén szerdán éjszaka megjelent, az utazásszervezőket érintő kormányrendeletet. Eszerint, ha valaki 2020. augusztus 31-ig a koronavírusra hivatkozva mondja le a már befizetett utazását, utazási csomagját az utazási irodáknál, vagy nem mondja le, de az utazás a koronavírus miatt lehetetlenné válik, az utazási iroda a befizetett teljes díj vagy előleg visszafizetése helyett kiállíthat egy 2021. augusztus 31-ig levásárolható utalványt, amelynek elfogadásáról az utazó 15 napon belül nyilatkozhat, de ha az utazó az utalványt nem fogadja el vagy egyszerűen nem is nyilatkozik, az utazási szolgáltató köteles minden befizetett pénzt visszafizetni.