A tavaszi kertészkedés során fontos odafigyelni a lombhalmok alatt megbúvó süncsaládokra, az óvatlan gereblyézés ugyanis könnyen az állatok pusztulását okozhatja – figyelmeztet a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME).
Az egyesület MTI-hez eljuttatott közleményében kiemelte, hogy az éjszakai életmódot folytató, védett keleti sün előszeretettel választja telelő, majd nappali búvóhelyéül a kertekben, parkokban felhalmozott lomb- és rőzserakásokat, a nőstények itt is hozzák világra kicsinyeiket. A szakemberek ezért azt ajánlják, ne vasvillával, gereblyével, hanem a szerszám nyelével, majd kesztyűs kézzel – fentről lefelé haladva – forgassuk át a halmot, és győződjünk meg arról, nincs-e alatta sün.
Különösen ajánlott az óvatosság a május-júniusi ellési időszakban, amikor a menedékekben hetekig vak és szinte magatehetetlen kölykök is lehetnek. Arra is felhívják a figyelmet, hogy soha ne gyújtsuk fel az ilyen rakásokat.
Fontos az is, hogy ha egy gallyrakás megbontásakor sünfészket találunk, soha ne szedjük össze és kezdjük „nevelgetni” a kölyköket, inkább pakoljunk ágakat és leveleket a fészekre, és hagyjuk az anyára a továbbiakat. A lakott gallyrakások elbontásával négy-öt hetet kell várni, amíg a kölykök annyira megerősödnek, hogy éjszakánként követik anyjukat a vadászatra, és más búvóhelyet találnak. Megoldás lehet a lehullott lombból és gallyakból kialakított sünmenedék is, ahova áttelepíthetők a lombhalmok alatt megbúvó állatok.
Újpesten, az Izzó-lakótelepen december óta működik a Mókaliget szomszédságában található Sün Teleltető, amely biztonságos menedéket és élelmet biztosít a tüskés kisállatoknak. A sünök ellátásáról az Állatmentő Liga szakértő csapata gondoskodik, de – a házirend betartása mellett – bárki meglátogathatja őket.
Rudolf Dániel