A szilva nagyon finom, jellegzetes ízű és aromájú gyümölcs. Több fajtája van a piacokon, attól függ, mit szeretnénk belőle készíteni, vagy ízlésünknek megfelelően hogyan fogyasztjuk.
Legegészségesebb formája, ha friss gyümölcsként fogyasztjuk.
Vannak nagy szemű, keményebb húsú fajták, amiből befőttet készíthetünk, vagy gyümölcssalátát. Ne feledkezzünk meg, a párolt szilváról! Alkalmi, ünnepi köret készülhet belőle.
Párolt szilva
A kimagozott, fél szilvákat kevés vajon, vagy mogyoró, illetve kókuszolajon megpároljuk, úgy, hogy kevés őrölt fahéjjal és szegfűszeggel elkevert nádcukrot, vagy nyírfacukrot hintünk rá. Amikor levet engedett, akkor már elkészült. Tálalhatjuk ánizsos pirított darával, mazsolás rizzsel, almás kölessel, vagy sült tök mellé. Díszíthetjük dió, mogyoró, mandula darabokkal, vagy kókusz reszelékkel.
A puhább, apróbb fajtából szilvás gombócot, szilvakrémlevest, szilvás lepényeket, kevert sütiket, linzereket, kelt tésztát süthetünk. Leturmixolt szilvából pikáns krém is készülhet, vagy szilvapüré más édességek ízesítéséhez.
Szilvás desszert sütés nélkül
30 dkg puha, felkockázott szilva, 5 dkg mazsola, 30 dkg túró, 3 dl tej, 1 dl tejszín, 5 kanál méz, 2 zselatin lap, kevés őrölt fahéj és szegfűszeg.
A tejet felfőzzük a zselatinnal, elkeverjük a tejszínnel. Beleturmixoljuk a túrót, mézet, fűszereket. Végül belekeverjük a gyümölcsöket fakanállal.
Fóliával kibélelünk egy őzgerincformát és beletöltjük a keveréket. 5órára hűtőbe tesszük, majd kiborítjuk tálra. A fóliát levesszük. tálaláskor a felszeletelt desszertre csokoládét, vagy gyümölcsszörpöt csurgatunk.
Végül, az apró, puha, édes fajtából a lekvárt főzünk, amit keverhetünk almával is, vagy aszalt szilvát készítünk.
Jó étvágyat!
Lettner Annamária
dietetikus