Szőlőszüret az otthonunkban

  •  
  •  
  •  

A szőlő finom édes gyümölcs, vagy nyersen szoktuk fogyasztani, vagy édességek készítésénél. Változatosságot vihetünk a család asztalára, ha a megszokott ételsoroktól eltérően készítjük az ételeket szőlő felhasználásával. Lettner Annamária dietetikus tippjei.

A szőlő sok fajtája kapható a piacon, válogathatunk a fehér, piros, bordó, lila vagy kék szőlőszemek között.

Otthon a szőlő élettani hatásait szüretelhetjük le. Magas a víztartalma, azonban a tápértéke miatt laktató. Tartalmaz C-vitamint, az összes B-vitamint, ásványi anyagokat: kálium, vas, magnézium, réz, cink foszfor, szelén.

Fáradtság ellen a sárga szőlő javasolt. Jó vizelethajtó a káliumtartalma miatt, a vesék munkáját segíti, mert a húgysav savasságát csökkenti. Antibakteriális hatású, gyulladáscsökkentő, köszvény, reuma enyhítésére is hatásos. Az immunrendszert erősíti: sok polifenol van benne, rezveratroltartalma daganatellenes, a mellrák megelőzésére a lila concord szőlő hatásos.

A szőlő asszimiláció ereje a legmagasabb, az asztmás, allergiás betegeknél jó hatású. Fékezi a neuro-degeneratív betegségek és az Alzheimer-kór kialakulását, Az időskori látás elvesztése és a szürkehályog kialakulása ellen a magas flavonoidok védenek. A szív és érrendszeri problémák ellenszere: megakadályozza a vérrögök kialakulását, szabályozza a vérnyomást, rugalmassá teszi az ereket, csökkenti az infarktusveszélyt, vértisztító hatású.

A szőlőhéjban a szaponinok megakadályozzák a koleszterin emelkedését. Regenerálja az izmokat edzés után. Jó a székrekedés ellen, ami a szőlőben lévő savaknak, cukroknak, cellulóznak köszönhető.

A szőlőlé az emésztést segíti, tisztítja a bélrendszert, fokozza az epeelválasztást és a bélmozgást. Reggel a szőlőlé a migrénre jó hatású.

A vörös szőlő magja erősíti a hajszálereket.

A szőlőmagolaj többszörösen telített zsírsavakban gazdag. Salátákhoz, főzéshez, sütéshez használható. Kozmetikai célokra is kiváló, bőrregeneráló, feszesítő, ránctalanító.

Szőlős receptek

Szőlős rizs

Hozzávalók:
0,5 kg leszemezett rozé szőlő
1 csésze jázmin rizs
2 csésze forró víz
3 evőkanál szőlőmagolaj
Só, 4 szem szegfűbors, 4 szem szegfűszeg, késhegynyi őrölt koriander

Az olajon átpirítjuk a rizst, majd felöntjük forró vízzel. A fűszerekkel átkeverjük, és fedő alatt egész kis lángon puhára pároljuk. Amikor készen van, óvatosan belekeverjük a szőlő 4/5-ét. Meleg vízbe mártott merőkanállal formázva tálaljuk. Száraz sültekhez adjuk, tálaláskor a maradék szőlőt rászórjuk.

Szőlőszósz

Hozzávalók:
0,5 kg szemezett saszla szőlő
2 evőkanál szőlőmagolaj
2 evőkanál kukoricakeményítő
2 evőkanál nádcukor
1 citrom leve és reszelt héja
Késhegynyi őrölt fahéj és szegfűszeg
Só, késhegynyi őrölt fehérbors

A cukrot kicsit karamellizáljuk, csak zsemleszínűre. Felöntjük egy kevés vízzel és az olajjal. Beletesszük a szőlőt, a fűszereket, és állandó keverés mellett ügyelünk rá, hogy a szőlőszemeket bevonja a cukros máz. A keményítőt elkeverjük 3 dl vízzel, és behabarjuk a szószt. Ízesítjük a citrommal ízlésünknek megfelelően. Sült vagy töltött csirkéhez, sertéshúshoz, tofuhoz tálaljuk. Reszelt citromhéjával díszítjük.

Szőlős tápióka

Hozzávalók:
10 dkg tápiókagyöngy
1 fürt leszemezett piros szőlő
1 csomag vaníliás cukor
1 evőkanál nádcukor
1 kiskanál vaj
3 dl zabtej

A tápiókát beáztatjuk vízbe fél órára. Egy nagyobb lábosba beletesszük a tejet, cukrot, vajat. Belekeverjük a tápiókát, és megfőzzük. Amikor megduzzadtak a gyöngyök, levesszük a tűzről, és belekeverjük a szőlőt. Üvegtálkákba adagoljuk, majd hűtőbe tesszük. Tálaláskor díszíthetjük csokiforgáccsal, folyékony lekvárral vagy tejszínhabbal.

Sajtkrémtekercs szőlővel

Hozzávalók:
10 dkg szeletelt trappista sajt
1 doboz sajtkrém
1 fürt apró szemű szőlő
Őrölt római kömény, szerecsendió, aprított petrezselyem

A sajtkrémet kikeverjük a fűszerekkel. A sajtszeleteket vastagon megkenjük a krémmel, majd pár szem szőlőt teszünk egymás mellé az egyik szélére, és feltekerjük. Addig folytatjuk, amíg a hozzávalók tartanak. Tálalásig hűtőbe tesszük. Sajtkrém helyett készíthetjük túrókrémmel, mascarponéval is.

Sajtgolyó szőlővel

Hozzávalók:
10 dkg reszelt eidami sajt
1 doboz sajtkrém
1 evőkanál zabpehelyliszt
1 fürt fekete szőlő
őrölt szerecsendió, koriander
5 dkg reszelt trappista sajt

A sajtkrémet, eidami sajtot, lisztet, fűszereket összekeverjük. Golyókat formálunk, és mindegyik közepébe 1 szem szőlőt teszünk. Megforgatjuk a reszelt trappista sajtban. A massza állagát a zabpehelyliszttel szabályozzuk. Tálalásig hűtőbe tesszük.

Jó étvágyat!

Lettner Annamária dietetikus