Téli vitaminbomba!

  •  
  •  
  •  

A fejes káposzta egész évben megtalálható a piacon. Levelei sok A-, B- és C-vitamint, fehérjét tartalmaznak, valamint ásványokat: káliumot, jódot, kalciumot, vasat, cinket, rezet, mangánt, ként. Ez utóbbi adja jellegzetes illatát.

Az ENSZ 1984-ben a húsz legfontosabb zöldsége közé választotta. Alacsony energia- és glikémiás indexe, magas rosttartalma alkalmas a túlsúly kezelésére.
Jó hatású az emésztőrendszerre, segíti a bélflóra működését. A nyers káposztalé jó a gyulladásos fogínyre, gyomor- és nyombélfekélyre, gátolja a karcinogén anyagok felszívódását. A savanyú káposzta leve hatásos a székrekedésre.
A káposztalevél külsőleg jó borogató fejfájás, szem- és ízületi problémák, duzzanatok alkalmával.

Legelterjedtebb tartósítási formája a savanyítás. A savanyítást az erjesztő baktériumok idézik elő. Ezek a káposztalevélben lévő cukrot alakítják tejsavvá, erjesztik savanyú anyaggá. Ez a legolcsóbb és leggazdagabb C-vitamin-forrás télen. Fogyasszunk több káposztás ételt!

Nyersen kerüljön bele minden salátába, szendvicsbe, hidegtálakba. Töltelékként is nagyon finom rétes, palacsinta, lángos, pirog, pogácsa, lepény készítésénél. A káposztaleveleket is megtölthetjük húsos, gombás, zöldséges, zsemlés töltelékkel, a hagyományos töltött káposzta mellett. Készítsünk többször párolt káposztát köretnek, burgonya, rizs, köles vagy tészta mellé.

Ételajánlat:

1 kg savanyú káposztát megfőzünk őrölt babérlevél és kömény, lestyán, tárkony fűszerekkel. 4 fej hagymát olívaolajon megpirítunk. 1 kg héjában főtt burgonyát átnyomunk, és elkeverjük a hagymával és a káposztával, a levével együtt, 2 kiskanál búzakorpa, búzacsíra, zabkorpa, lenmagpehely keverékével. Tepsiben megsütjük. Tegyünk a tetejére tejfölös reszelt sajtot.

Lettner Annamária dietetikus