A Down-szindróma világnapját idén már tizenharmadik éve rendezik meg világszerte. A március 21-i esemény célja, hogy elősegítsék a Down-szindrómával küzdő emberek társadalomba való integrálását, valamint felhívják a figyelmet arra, hogy szeressük őket, gondoskodjunk róluk a megfelelő módon.
A rendellenesség elsősorban értelmi érintettséggel járó állapot, ezért a gyógypedagógiai fejlesztést minél előbb el kell kezdeni. A Down-szindrómás gyermekek szinte mindenre megtaníthatók a korai csecsemőkorban megkezdett fejlesztéssel, amely későbbi önálló életvezetésüket elősegítheti. A betegség kb. 40-50%-ban társul valamilyen szívfejlődési rendellenességhez. Ezért elengedhetetlen a szoros orvosi kontrol, a fejlődő műtéti technikának köszönhetően a szívhibával érintett Down-szindrómás betegek életminősége is javítható, élettartamuk meghosszabbítható.
A Down-szindróma méhen belüli felismerését több vizsgálat is megcélozza. Ilyen a magzati ultrahang, mellyel többek között mérik a tarkóredő vastagságát, az orrcsont méretét, többféle genetikai vizsgálat anyai vérből (pl: kombinált teszt, Prenateszt, Nifty-teszt), valamint a magzatvízvizsgálat.
A szülésfelkészítő programokon a szülők a sok hasznos információ mellett felvilágosítást kaphatnak a szűrővizsgálatokról is. Jelentkezni lehet a Hargita utcai, illetve a Galopp utcai védőnői tanácsadóban.
Telefonszámok:
Galopp utcai tanácsadó: +36 1/ 380-6984
Hargita utcai tanácsadó: +36 1/ 230-2806
Lendvay Kinga védőnő összeállítása alapján.