„Újpesten érzem először otthon magamat”

  •  
  •  
  •  

Rabbivá avatták nemrégiben Szerdócz Ervint, aki eddig rabbihelyettesként vezette az Újpesti Zsidó Hitközséget. Avagy hosszú az út Máramarosszigettől Újpestig, miként a fogtechnikusból rabbivá válásig.

– Elég későn, már kétgyermekes családapaként fordult a hit felé.
– Zsidó szempontból a hit kérdése másodlagos. Az elsődleges az identitás megtalálása. Azt hiszem, hogy mindig is megvolt a zsidó identitásom, csak a családom megrögzött materializmusán kellett túllépnem.

– Máramarosszigeten élt, fogtechnikusként dolgozott, aztán Magyarországon óvodai gondnokként is kereste a kenyerét. Rögös út vezetett odáig, hogy most, hatvanhárom évesen rabbivá avatták?
– Furcsa egy kicsit, de most úgy látom, hogy mindig is a sorsom vezetett engem, és nem én határoztam meg a sorsomat. Tulajdonképpen mindig is fogtechnikus akartam lenni, aztán szükségből lettem gondnok egy óvodában. Mindenhol igyekeztem a legjobbat nyújtani, ezért sosem éreztem, hogy rossz helyen vagyok. Érdekes találkozások, váratlan pillanatok változtatták meg az életemet, és tereltek idáig. Igen, olykor elég nehéz volt ez az út, de most, hogy megérkeztem, talán még nehezebb, mert felmerül a kérdés: hogyan tovább?

– Nagyobb a felelősség?
– Egy rabbi felelőssége többirányú. Van a tanító felelőssége, aztán a közösségszervezőé, és persze a hitélet vezetőjéé. És nagy felelősség a tradíciók megtartása is, hiszen több ezer éve ugyanúgy cselekszünk a liturgiában.

– Mi ma a rabbi legfőbb feladata?
– A mi generációnknak az a legnagyobb problémája, hogy a holokauszttal elvágták a gyökereit. Ezért vissza kell térnünk az öreg fához, hogy újranövesszük ezeket. A zsidó történelem vérrel-verítékkel íródott, és szerencsére belénk van kódolva egy erős optimizmus, hogy mindig fel tudjunk állni és továbblépni. És persze a sajátos humor, hogy el tudjuk viselni a csapásokat.

– A zsidó identitáshoz hozzátartozik a vándorlás, egyfajta hazátlanság is. Önre ez különösen igaz, hiszen elhagyta a szülőföldjét. Otthonra talált Újpesten?
– Huszonöt éve élek Magyarországon, de itt, Újpesten érzem magam otthon először, holott a kinevezésem előtt még sohasem jártam itt.

– Rabbiként is a helyén van?
– Ha újrakezdhetném az életemet, inkább filozófus vagy pszichológus szeretnék lenni. No, de egy rabbiban mindkettő benne kell hogy legyen. Nagy szerencse ez, hiszen így talán mégiscsak a helyemen vagyok.

J.M.


Szerdócz Ervin fogtechnikusként dolgozott a romániai Máramarosszigeten, 1990-ben családjával települt át Magyarországra. Elvégezte az Országos Rabbiképző Zsidó Egyetem művelődéstörténet szakát, utána ugyanott rabbinak tanult tovább. Rabbihelyettesként öt évig vezette a pesterzsébeti hitközséget, majd 2008 óta az Újpesti Zsidó Hitközség vezetője. 2014. június 29-én avatták rabbivá.