Benyújtották az év legfontosabb törvényét, a 2024-es állami költségvetést, amely valamilyen formában mindannyiunkat érint – mondta el június 9-ei sajtótájékoztatóján Varju László, Újpest országgyűlési képviselője, aki hangsúlyozta: az újpesti szavazók érdekeit figyelembe véve nem tartja támogathatónak a büdzsét.
Varju László három okot jelölt meg arra, hogy miért nem támogatja a költségvetést a jelenlegi formájában.
Hiányzik az inflációcsökkentés
Az első problémának a lehetőségek elvesztegetését látja. Szerinte a kormány nem tett érdemi lépéseket többek között a koronavírus-járvány következtében kialakult gazdasági válság kezelésére és az ezt enyhítő uniós források megszerzése érdekében:
„Ezzel az újpesti állampolgárok érdekei is jelentősen sérültek, mert jelentős összegű forrásoktól esnek el”
– közölte a politikus, aki arra is rámutatott, hogy a tervezésnél a kormány azt az antiinflációs politikát sem vette figyelembe, amivel gátat szabhatna a jelentős árdrágulásnak. Kifejtette:
„Az Orbán-kormány hibás gazdaságpolitikája az oka annak, hogy rosszabbul élünk. Ezt a helyzetet Orbán Viktor teremtette, és amíg ő marad, addig ez az inflációs helyzet is velünk marad.”
Az idősek fizetik meg a válság árát
„2024-ben a kormány 6 százalékos inflációval és 10 százalékos bérnövekedéssel számol a kormány, a tervezett nyugdíjemelés mértéke ezzel szemben mindössze 6 százalék”
– mutatott rá a Demokratikus Koalíció képviselője. Szerinte ezekből a számokból az olvasható ki, hogy
„ennyivel lesznek szegényebbek a nyugdíjasok”.
Hangsúlyozta, hogyha az idei 15 százalékos nyugdíjemelés és a valamennyivel csökkenő 25 százalékos infláció közötti ollóból indulunk ki, akkor azt látjuk, hogy tulajdonképpen
„a nyugdíjasok finanszírozzák az állami költségvetést, és ők járnak ezzel a legrosszabbul”.
Megsarcolt önkormányzatok
A harmadik okként „az önkormányzatiság ellehetetlenítését” említette:
„A korábban szolidaritási hozzájárulásnak nevezett költségvetési sor azt jelentette, hogy a magasabb iparűzési adóbevétellel rendelkező helyhatóságoktól átcsoportosítottak a gyengébb önkormányzatok felé. Mára ehelyett jelentős összegeket vonnak el az önkormányzatoktól, többek között Újpesttől is.”
Emlékeztetett arra, hogy a IV. kerületnek az elmúlt években előbb 1,7, idén 2,8 milliárd forintot kellett ilyen jogcímen befizetnie, jövőre pedig ez az összeg
„várhatóan 40 százalékkal emelkedik”.
Varju László hozzátette:
„Amikor az újpesti önkormányzattól forrásokat vonnak el, az azt jelenti, hogy az itt élő emberektől lehetőségeket vesznek el.”
Szerinte ezzel kevesebb támogatás jut majd a rászorulóknak, az iskolába járóknak, a vállalkozóknak és a nyugdíjasoknak.
Varju László elmondta, hogy a költségvetés jelenlegi formájában nem tartalmazza azokat a javaslatokat sem, amelyeket az újpesti emberek érdekében nyújtottak be hozzá.
Konkrét példaként említette
- a székesdűlői útburkolatok csapadékvíz-elvezetésének kiépítését,
- a IV. kerületi komplex járda- és útburkolat-felújításokat,
- az önkormányzati bérlakásépítés támogatását,
- az M3-as metró meghosszabbításához szükséges tervezési és kivitelezési forrásokat, illetve
- a Duna-part rehabilitációjáról és a nagyközönség számára történő megnyitásáról szóló projekt forrásait.
Varju László arra is rámutatott, hogy a költségvetés-tervezetet ebben a formában a Költségvetési Tanács sem támogatja, és amelynek az értékelés kimondja:
„Óriási kockázatok övezik a jövő évi büdzsét, így teljesen értelmetlenné válik annak a jelenlegi elfogadása. Hiszen a hiánycél teljesítése nagyon rizikósnak tűnik, ha pedig a nem valósul meg a várt gazdasági növekedés, akkor a bevételek is hiányozni fognak a megvalósuláshoz.”
Hozzátette: a Dobrev Klára által vezetett árnyékkormány általános módosítóindítványt, egy alternatív költségvetést fog benyújtani az Országgyűlésben, annak érdekében, hogy megszüntessék a felsorolt problémákat, hiányosságokat; és az újpestiek számára is elfogadható büdzsé szülessen.