Varju: Mit tesz az állam a Tungsram megmentéséért?

, , , , , , ,
  •  
  •  
  •  

Nemcsak a hagyományok tisztelete, de a jövő biztosítása miatt is foglalkozni kell a Tungsram válságos helyzetével Varju László szerint.

Újpest országgyűlési képviselője április 13-ai sajtótájékoztatóján elmondta: úgy tűnik, hogy a nyersanyaghiány és a növekvő energiaárak meghiúsítják a vállalat szép reményekkel és lehetőségekkel kecsegtető terveit.

“Ez odáig vezetett, hogy a dolgozók meglévő kollektív szerződését felmondta a vállalat, és azóta csak rosszabb lett a helyzet”

– fogalmazott Varju László, aki szerint ezt mutatja, hogy a Tungsram kénytelen volt részlegesen leállítani a termelését és dolgozóinak jelentős részét – elsősorban a nagykanizsai telephelyen – szabadságra küldeni, hogy valamit kezdeni tudjanak a megoldhatatlan gazdasági körülményekkel.

Varju László sajtótájékoztatót tart

A Demokratikus Koalíció politikusa kiemelte, hogy a helyzet miatt a cég vezetése két javaslattal fordult az államhoz:

  • egy állami energiatakarékossági programban való lehetséges részvétel, illetve
  • konkrét, akár időleges, akár tartós pénzügyi segítség opciójával.

“Információink szerint a kormány eddig nem méltatta válaszra a céget”

– jegyezte meg Varju, aki szerint “a vállalat múltja, jelene és jövője egyaránt veszélyben forog”.

Kitért arra is, hogy bár a szakszervezet nem volt tétlen az ügyben, mára ők is leginkább az állami segítségben látják a megoldást.

“A munkahelyek megőrzése érdekében kérdéssel fordulok a kormányhoz, illetve az illetékes Palkovics László innovációs és technológiai miniszterhez”

– közölte a DK képviselője, aki arra is kitért, hogy az eset jól példázza: a jelenlegi Munka Törvénykönyve nem volt képes megvédeni a dolgozókat attól, hogy egyoldalúan módosítsák a kollektív szerződésüket és rövid időn belül kiszolgáltatott helyzetbe kerüljenek.

“Az is jól látható, hogy egy nagy múlttal rendelkező vállalat, amely egyben az Orbán-kormány stratégiai partnere is, nem méltó arra, hogy egy ilyen kirívóan rossz helyzetben segítséget kapjon”

– közölte Varju László, hozzátéve, hogy a szerinte tarthatatlan helyzet kapcsán az alábbi kérdéseket intézi majd Palkovics Lászlóhoz:

  • Mit kíván tenni az Innovációs és Technológiai Minisztérium és a kormány a Tungsram, illetve a vállalat dolgozóinak érdekében?
  • Mennyi állami és európai uniós forrásból származó forrást biztosítottak eddig a cég számára?
  • Mi a garancia arra, hogy a vállalat dolgozói nem kerülnek utcára a következő hetekben?

Varju László szerint “nem történhet meg, hogy a választás utáni, két kormány közötti időszakban egy nagyvállalat ilyen lehetetlen helyzetbe kerüljön”.

Varju: Jogos a Tungsram dolgozóinak követelése