Mit tegyünk, hogy megelőzzük a szúnyoginváziót?
Miért?
A csípőszúnyogok a vérszívás során betegségeket terjeszthetnek, ehhez azonban szükséges, hogy korábbi vérszívás alkalmával egy fertőzött emberből vagy állatból felvegyék a kórokozókat.
Hazánkban és a környező országokban is várható olyan csípőszúnyogfajok felbukkanása, melyek korábban nem fordultak elő Európában.
A csípőszúnyogok lárvái vízben fejlődnek. Tévedés azt gondolni, hogy a csak a tavak, folyók árterében szaporodnak a szúnyogok. Számos olyan járványügyi szempontból fontos szúnyogfajt ismerünk, melyek lárvája kis térfogatú, pangó vízgyülemekben él. A nyári hőmérséklet mellett akár egy hét alatt kifejlődhetnek a szúnyoglárvák.Néhány deciliter vízben több szúnyog fejlődhet.
Hogyan?
Szüntesse meg otthonában azokat a vízgyűjtőket, amelyek a szúnyogok szaporodását segítik. Ha környezetében szúnyoglárvák fejlődését észleli, hívja fel családtagjai, ismerősei figyelmét is aszúnyogok ellenivédekezésre.
– Az udvaron tárolt vödröt, kannát, talicskát, gyermekjátékot stb. fordítsa fel, hogy abban az esővíz ne tudjon összegyűlni.
Az állatok itatóvizét ne csak utántöltse, hanem rendszeresen cserélje friss vízre. Az esővízgyűjtő-hordót, víztárolót stb. fedje le vagy sűrű hálóval takarja le.
– Több szúnyogfaja telet úgy vészeli át,hogy a kifejlett szúnyogok fagytól védett helyekre húzódnak be ősszel. A garázs, pince, akna stb. nyílászáróit tartsa zárva az őszi hónapokban, vagy szúnyoghálóval védje azokat.
– Az ereszcsatornát, vízelvezető árkot tartsa karban, hogy a csapadékvíz elfolyhasson.
– A kerti tóban tartott apróhalak legtöbbje elfogyasztja a szúnyoglárvákat. A rendszeres kezelt, tisztított vizű medencében nem maradnak életben a szúnyoglárvák.
– A takaróponyvát, mezőgazdasági fóliát stb. olyan módon terítse le, hogy a víz ne álljon megrajta.
– Ne tároljon a szabadban szétszórtan olyan hulladékot, pl. gumiabroncsot stb. melyben a víz összegyűlhet.
– Ne hagyja, hogy a virágcserepekben, cserépalátétben hosszabb ideigvíz álljon. A temetői virágvázát töltse fel apró kaviccsal, sóderral vagy homokkal és erre öntse a vizet.
Emberi Erőforrások Minisztériuma, Kórházhigiénés és Járványügyi Felügyeleti Főosztály