„Végtelenül szégyelljék magukat!” – meghallgatni sem volt hajlandó a kormánytöbbség a polgármestereket és érdekvédőket

  •  
  •  
  •  

Nem voltak kíváncsiak a fideszes képviselők a szakmai érdekképviseletek és több polgármester, köztük az Újpestet vezető Déri Tibor véleményére a Költségvetési Bizottság szerdai ülésén.

Félbeszakadt az Országgyűlés Költségvetési Bizottságának ülése, miután a kormánypárti többség nem volt hajlandó meghallgatni a tanácskozásra érkező vendégeket, többek közt a Magyar Orvosi Kamara és Magyar Szakszervezeti Szövetség elnökét, illetve több polgármestert és érdekvédőt.

A DK-s Varju László Facebook bejegyzésében „zavarba ejtő gyávaságnak” nevezte a történteket. A rendkívüli szünetben tartott sajtótájékoztatón az országgyűlési képviselő elmondta: „mélyen felháborítja” a Fidesz eljárása, a nyolcszáznál több ellenzéki módosító indítvány pedig „világos üzenet” a kormány számára, hogy a 2021-es költségvetés „a jelenleg előterjesztett formában nem működhet”.

Déri Tibor szerint a költségvetési tervezet „az önkormányzatok kivéreztetésének egyik utolsó mozzanata”. „Miközben azt mondják, hogy adnak, valójában elvesznek” – mutatott rá. Újpest polgármestere hangsúlyozta: a kormány nemcsak az anyagi forrásoktól, de a szabadságuktól is megfosztja az önkormányzatokat. „Nem tőlünk, nem a településvezetőktől veszik el a pénzt és a szabadságot, hanem a városokban, kerületekben, falvakban, községekben élő emberektől” – fogalmazott Déri Tibor.

 

 

Lengyel Róbert, Siófok polgármestere elmondta: a bizottság ülésére érkezett polgármesterek „több százezer embert” képviselnek, a kormánypárti többség mégsem hagyta őket szóhoz jutni. Ezzel „nemcsak engem csaptak arcul, hanem minden állampolgárt, akit képviselünk”. „Végtelenül szégyelljék magukat!” – üzente a polgármester a meghallgatásukat elutasító fideszes politikusoknak.

Csőzik László, Érd polgármestere elmondta: a megyei jogú város egymilliárd forintos szabadon felhasználható keretének felét vesztette el a kormányzati elvonások nyomán. A politikus emlékeztet: 1998 és 2002 között az első Fidesz-kormány már megpróbálkozott a Budapest „kivéreztetésével”, ennek azonban a 2002-es választási vereség lett az eredménye.

Márky-Zay Péter, Hódmezővásárhely első embere elmondta: azoknak a fideszes településvezetőknek a véleményét is képviselni kívánja, akik nem merik elmondani, hogy helytelenítik a megszorításokat. A polgármester szerint a Fidesz önkormányzati politikája „keresztény, európai, jogállami normák” helyett az 1990. előtti tanácsrendszer visszahozatalát jelenti.

Kordás László, a Magyar Szakszervezeti Szövetség elnöke elmondta: három „kiemelten fontos” ügyet szeretett volna szóba hozni a bizottság mai ülésén: az álláskeresési támogatás mindössze három hónapos időtartamának kilenc hónapra emelését, a 28.500 forintos minimális nyugdíj megduplázását, a béremelkedések miatt kialakult nyugdíj-egyenlőtlenségek kompenzálását. Az érdekképviseleti vezető sajnálattal vette tudomásul, hogy ezekről a kérdésekről a kormánypárti politikusok még tárgyalni sem hajlandóak.

, , ,