“Köztudott, hogy Magyarországon sok embert egzisztenciálisan zsarolnak azzal, hogy ha nem a Fideszre szavaznak, akkor a közigazgatásban, vagy közmunkában meglévő munkájukat elveszik a helyi fideszes kiskirályok. Eddig ezek a kiszolgáltatott emberek annyiban védve voltak, hogy tényleg titkos volt a szavazásuk”
– így kezdte közösségi oldalára Buzinkay György, a Momentum elnökségi tagja azt a Facebook-bejegyzését, amelyben a választási törvény kedd éjszaka benyújtott módosító javaslatát kritizálta.
A beadványba ugyanis bekerült egy olyan kiegészítés, miszerint
“nem sérti a szavazás titkosságát, ha a választópolgár a szavazólapról magáncélra képfelvételt készít”.
Buzinkay szerint ennek megvalósulása esetén megszűnne a szavazás titkossága a magukra maradt falvakban, és véleménye szerint kötelezővé tehetik például a közmunkások számára
“a szavazólapjuk lefotózását, így a fideszes kiskirályok további zsarolási potenciállal fognak rendelkezni”.
Idáig jogsértőnek számított a szavazólapok lefényképezése, eddig csak a választók készíthettek magukról szelfit a szavazófülkében.
A Kúria erről még a 2016-os népszavazás során hozott végzést, a bíróság indoklása akkor az volt, hogy “a választóknak lehetőségük van arra, hogy másokkal szóban, írásban vagy például közösségi oldalakon közöljék, hogy miként szavaztak. A szavazólap célja az, hogy a választópolgár véleményt nyilvánítson, ezért ezzel ellentétes felhasználása, például a lefényképezett szavazólap képének megosztása másokkal a rendeltetésszerű joggyakorlás elvébe ütközik”.