Ahogy arról múlt héten beszámoltunk, a Tungsram nyerte az Informatikai Innovációs Díjat a Magyar Innovációs Nagydíj versenyen. A hivatalos indoklás szerint „a vállalat hagyományos képességeinek újrahasznosításáért innovatív területeken”.
A Magyar Innovációs Nagydíj bírálóbizottsága 69 magyarországi vállalkozás közül választotta ki a 2020. évi innovációs nagydíjas társaságot, további hét innovációs díjat, valamint az év Startup Innovációs Díját is odaítélte. Az értékelés szempontjai között döntő volt az innovációból elért 2020. évi gazdasági eredmény.
Ezzel kapcsolatban Mehlhoffer Tamás, a cégcsoport PR és kommunikációs igazgatója megkeresésünkre elmondta, hogy a vállalat életében nagyon fontos a most megszerzett elismerés:
„A Tungsram szlogenje is úgy hangzik: örökségünk az innováció. Ez a hozzáállás végigkísérte a cég eddigi, 125 éves történetét, és ahogy eddig, most is a kor kihívásaira válaszokat adó fejlesztéseket tartjuk szem előtt.”
Emlékeztetett rá, hogy a Tungsram már az alapító Aschner Lipót idejében is kísérletezett a mesterséges ökoszisztémák megteremtésével és ezek piaci sikerré változtatásával.
A kommunikációs igazgató felidézte Jörg Bauer gondolatait is, aki szerint a kutatás sohasem öncélú fejlesztés, az csak a piaci értékkel összefüggésben értelmezhető. A Tungsram esetében ez pedig elsősorban nemzetközi piaci értéket jelent.
Mehlhoffer szerint a díj azt is jól jelzi, hogy milyen irányba tartanak jelenleg a kutatás-fejlesztés világszintű trendjei, illetve, hogy a Tungsramnak sikerült jól ráéreznie ezekre.
Felidézte, hogy a díjazott fejlesztések 2018-ban kezdődtek a vállalatnál, és három év alatt sikerült ilyen magas szintre juttatni a projekteket.
Azt is elmondta, hogy a mostani elismerés két területet foglal magába: egyrészt a beltéri mezőgazdaság terén kiemelkedő eredményt jelentő vertikális farm, másrészt a wolframszállal, illetve a fém megmunkálásával kapcsolatos tapasztalatok izzógyártáson túli, például távműtéti, robotsebészeti felhasználása érdemelte ki az elismerést.
„A beltéri lámpáinkat már a világ legjobb, növénytermesztést kutató egyetemei is elismerik és használják. Például a Fraunhofer Intézet, amely nemzetközi szintű laboratóriumi teszteléseket végez, a Tungsram lámpáit használja, ami mindössze három év után óriási eredmény”
– hangsúlyozta Mehlhoffer Tamás.