, , ,
  •  
  •  
  •  

A járványhelyzet fokozódik, ám a laza központi intézkedések miatt a védekezés jórészt az emberek józan belátásán múlik. Ebben a helyzetben pedig az ingatlanfenntartók felelőssége is nagyobb lesz.

A koronavírus-veszély a társasházakat is kihívás elé állította, de mostanra már hétköznapi rutinná vált a védekezési protokoll – ahogy azt az Újpest Médiának az 1992 óta működő WESZ társasházkezelési vállalkozás képviselője, Juhász Erika is elmondta. A veszélyhelyzet márciusi kihirdetése óta a társaság által képviselt ingatlanokban folyamatosan takarítják, fertőtlenítik a közös tereket, beleértve a bejárati ajtókat, kilincseket, korlátokat, kaputelefonokat, a liftek nyomógombjait, és minden olyan felületet, amelyet folyamatosan használnak a tulajdonosok. Ugyanez a protokoll a Jusztus Kft. által kezelt társasházakban is, mondja Jusztus Zsolt ügyvezető, hozzátéve, hogy „igazán senki nem tudja mi a hatékony.” Juhász Erika szerint a gondnokok fegyelme és figyelme a veszélyhelyzet megszűnése óta sem lazult, és bár a folyamatos fertőtlenítés többletköltségekkel jár, ezek a „normális gazdálkodást folytató társasházakat nem rengethetik meg.” Hasonló véleményen van Jusztus Zsolt is, az általuk kezelt összes társasháznak van megtakarítása.

Az önkormányzati tulajdonú lakóingatlanokat kezelő Újpesti Vagyonkezelő Zrt. nevében nyilatkozó Balogh Gabriella részben megerősítette ezeket a tapasztalatokat, hozzátéve, hogy vannak ugyan képviselők, akik fertőtlenítik a lépcsőházakat és a közös helyiségeket, de ez térítésköteles, így nem lehet kellő gyakorisággal megismételni, és „a tulajdonosok egy része nem is kíván erre költeni.” A többletforrások előteremtése sem megy mindenhol könnyen, mert van, ahol a közüzemi költségek kifizetése is gondot jelent.

Jelentős változás a tavaszi veszélyhelyzethez képest, hogy akkor nem engedték a közgyűlések megtartását, most azonban, elviekben, van rá lehetőség. Sőt, az éves közgyűléseket a veszélyhelyzet megszűnését követő 90 napon belül meg is kellett tartani. A Jusztus Kft. által kezelt társasházakban eleget tudtak tenni a határidőnek, de ez nem mindenhol sikerülhetett, mondja Jusztus Zsolt, hiszen a nagyobb albetéttel rendelkező társasházak az iskolákban szokták tartani a közgyűléseket, de a tankerületek a jelenlegi helyzet miatt ezt nem engedélyezik. Kisebb házaknál szabad téren, a nagyobbaknál pedig olyan helyiségekben, ahol fizikailag megtartható a másfél méteres távolság azonban van lehetőség a közgyűlések megtartására. A maszk viselése természetesen minden esetben kötelező, a kézfertőtlenítőről a közös képviselők gondoskodnak. A WESZ-nél is ezt a protokollt követik, azzal a különbséggel, hogy csak ott rendeznek közgyűlést, ahol az írásbeli szavazásra valamiért nincs lehetőség. „Ahol rendesen működik a gazdálkodás, és idősebb a lakóközösség, ott elengedjük a közgyűlést” – fogalmaz Juhász Erika.

Arra a kérdésre, hogy mi a teendője a közös képviseletnek, ha egy vagy több lakó hatósági karanténba kerül, egyértelmű a válasz: semmi. A fertőzésgyanús lakók ellenőrzése, nyilvántartása nem a társasházak feladata, de Juhász Erika hozzáteszi: ha a szomszédok látják, hogy valaki megszegi a karantént, úgyis értesítik a megfelelő szerveket. Jusztus Zsolt ezt azzal egészíti ki, hogy ha tudomásuk van karantén alá vont személyről, akkor sem adható ki információ harmadik félnek a személyiségi jogok védelme miatt. „Mindezek ellenére természetesen nem közös képviselőként vagy társasházkezelőként, hanem magánszemélyként segítem embertársainkat, amennyiben nehéz helyzetbe kerülnek” – teszi hozzá a Jusztus Kft. ügyvezetője.

Az Újpesti Vagyonkezelő Zrt. szeptember 22-én társasházkezelőknek tartott szakmai konferenciát, amelyen többek közt az derült ki, hogy a résztvevők tapasztalatai szerint a koronavírus-járvány nem befolyásolta jelentősen a társasházak életét, működését. Szóba kerültek ugyanakkor az adatkezeléssel kapcsolatos kérdések, illetve a hitelfelvételi lehetőségekkel és az adóbevallások elkészítésével kapcsolatos információk is elhangzottak. Veréb László, a vagyonkezelő vezérigazgató-helyettese az Újpest TV-nek elmondta, hogy az UV Zrt., amely sokszor tulajdonosként is jelen van az újpesti társasházakban, egyfajta mentorként is segíti társasházkezelők munkáját.