Több mint százhúsz…

  •  
  •  
  •  
Az intézmény létrejötte, Újpestre jellemző módon civil kezdeményezésnek köszönhető. Az 1840-ben gróf Károlyi István által alapított iparos település ifjú polgárai hozták létre 1887-ben az Ujpesti Közművelődési Kört, mely hosszú időn át irányította a város szellemi életét, gondoskodott a színvonalas társasági élet szervezéséről, kulturális programjairól. Ösztöndíjalapot hoztak létre adományokból és egyéb bevételekből, mellyel tehetséges, szegény gyerekeket támogattak. Közel 1000 kötetes gyűjteményük közkönyvtárként működött. Dr. Ugró Gyula alapítója és több évig elnöke is volt az egyesületnek. Az alapítás 50. évfordulóján így emlékezett: „Akkoriban körünk tagjai sorába tartozott a községi elöljáróságnak úgyszólván minden számottevő tagja, országgyűlési képviselőnkkel: Wolfner Tivadarral az élükön, kik mindennap ott tárgyalták le a többi körtaggal az akkori községi szellemi és gazdasági ügyeket, úgy hogy a község rohamos fejlődésének minden fontosabb ügye a körben döntetett el.” Ez a feladatvállalás késztette a Kör vezetését, hogy 1897-ben kiadja a Társadalmi Lapok című folyóiratot, mely 1902-ig fontos információhordozó orgánumként működött.

Az egyesület tevékenységéhez méltó épület létrehozását határozta el 1896. március 10-én. Újságuk természetesen nyomon követte a létrehozás folyamatát. A mai Árpád út 66. szám alatti telket műkedvelő előadásaikon összegyűjtött pénzből foglalták le. A házépítési alap adományokból, lakossági és banki kölcsönökből állt össze, megmozdult a nagyközség sok polgára: közel nyolcvanan 500-100 pengő közötti összeg adományozásával illetve kölcsönzésével járultak hozzá az építkezéshez. A terveket Kovács Frigyes műépítész készítette, melyet Kőrösi Lajos építőmester kivitelezett. Mint az Újpesten megszokott volt, mindketten helyi lakosok. A ház utcai homlokzatának jelentős részét elfoglaló, kívülről is vonzó kávéház bérleti díja jelentette a kölcsönök törlesztésének biztos alapját és jelentős támogatást nyújtott a közművelődési célok megvalósításában is. 1898. december 17-én díszközgyűléssel és vacsorával, táncmulatsággal avatták fel az intézményt.  Részletes beszámolót közöltek erről a helyi lapok: „Rendkívül fényes és elegáns tükrökkel s hatalmas csillárral ellátott hangverseny és tánczterem, nagyon kényelmes a kitűnő tekeasztallal büszkélkedő billiárd-terem, elég tágas az étkező s igen czélszerűek az olvasó, a kártya, a hivatalos helységek” – írta a Társadalmi Lapok.

„… már áll a takaros kör a József és Árpád-utczákon kaczér diszitéseivel, nagy fényes ablakaival az Árpád útról kávéházzal, mely egyike lesz a legfényesebbeknek.”
– állt az Ujpesti Közlöny tudósításában.
Az Ugró Gyula által írt Ujpest monográfia a helytörténet kutatók számára alapmunkának tekinthető, ebben a kötetben pontosan egy évvel későbbre, 1899-re teszi az épület megnyitását. Feltehetőleg sajtóhiba, vagy részéről véletlen elírás lehet az ok, hiszen tudjuk volt polgármesterünk az alapítástól tagja volt társaságnak – éppen ezért több tanulmány is átvette ezt a dátumot. A kortárs sajtó azonban nem téved, kissé lemaradtunk az ünnepléssel…

A közösségi művelődés kedvelt színtere az alapító civil szervezet irányítása alatt 1941-ig töretlenül szolgálta a polgárok kulturális igényeit. Ekkor belügyminiszteri rendelettel feloszlatták a Közművelődési Kört, innen kezdődött az épület „változatos célú” felhasználása. Először a vitézi rend kezelésébe vonták, itt kapott helyett több újpesti hazafias szervezet is, 1942-től pedig a Magyar Országos Véderő Egylet helyi szervezete működtette.

A háború után újjáalakult Közművelődési Kör a következő két esztendőben hagyományainak megfelelően igyekezett újjászervezni a házban folyó kulturális életet. Helyiségeit azonban az első pillanattól meg kellett osztania a Magyar Kommunista Párttal. A fordulat évétől a Magyar Dolgozók Pártjának székháza lett, „az elvtársak további fejlődését fogja elősegíteni, kiválóan alkalmas előadások és szemináriumok tartására…” – írta az Észak Pestkörnyék 1949 márciusában. Eredeti célokra 1951-től használták ismét: először Ságvári Endre Kultúrotthon lett, majd 1965-ben – a lassan enyhülő politikai nyomás hatására – szinte észrevétlenül változott neve Ady Endre Művelődési Házra. Közel húsz évig látta vendégül programjain a város minden korosztályát. 1986-ban hosszabb időre bezárták, jelentős átépítés, felújítás zajlott az épületben. 1993 augusztusában Polgár Centrum néven nyílt meg újra kiállítótermek, kamaraszínház, közösségi rendezvények tartására alkalmas helyiségek kialakításával.

Szöllősy Marianne
, ,