Hiába természetvédelmi terület, a XV. kerületi Szilas-tó környéki erdőben kivágják a fákat. Az önkormányzat megpróbálta leállítani a munkálatokat, de egyelőre nem sikerült – derül ki a Telex riportjából.
A környéken többfajta védett növény és állat él, a széles kárász, a réti csík és más mocsári halak mellett hódok, vidrák, szürke gémek is ide járnak táplálkozni a Dunáról, naponta végigmennek az ökológiai folyosón. A hely mikroklímája miatt nyáron akár 5-10 fokkal is hűvösebb lehet itt, mint a városban. Saját ökoszisztéma szerint működik a lápos rész, a patak és tó vize hűti a levegőt, és táplálják a növényeket. „Egy gyöngysor ez a patak, a gyöngyszemek a táplálkozóhelyek. Ilyen a Szilas-tó, de feljebb a Naplás-tó, a Merzse-mocsár, Dunakeszi felé pedig a tőzegláp” – mondta el a portálnak Merk Péter, természetvédő. Szerinte „az élővilág szándékos pusztítása” zajlik.
Az erdő egyébként 1992 óta kerületi, 2019 óta fővárosi szinten is természetvédelmi területnek számít. Ennek ellenére 2019 szeptemberében az erdészeti hatóság, a Pest Megyei Kormányhivatal Érdi Járási Hivatala engedélyt adott a fák kivágására.
A munkálatok tavaly nyáron meg is kezdődtek. A komoly lakossági felzúdulás hatására a kerületi önkormányzat megpróbált megoldást találni a problémára. Mivel magánterületről van szó, felajánlották, hogy megveszik a területet. A kisajátítási eljárást tavaly ősszel meg is kezdték, ám a tulajdonosok nem várták meg a hosszadalmas procedúra végét, és nekiálltak a vágásnak. Matlák Gábor alpolgármester a Telexnek úgy fogalmazott, „itt ment el a hajó”, hiszen az önkormányzat nem a területet, hanem az erdőt akarta megvásárolni, és így megmenteni. Ha elpusztítják a fákat, nincs értelme a kisajátításnak sem.
A tulajdonosok képviselője szerint ugyanakkor a hatályos környezetvédelmi szabályoknak megfelelően, az erdészeti hatóság által előírt erdőterv alapján járnak el. Tény, hogy az illetékes fővárosi és állami szervek rendben találtak eddig mindent. A fővárosi Természetvédelmi Őrjárat munkatársai személyesen ellenőrzik, hogy a védett fajok érdekében kijelölt facsoportokat meghagyják-e.
„Ha csak egy négyzetméterrel is túlterjeszkedtek a hatósági engedélyen, akkor feljelentjük őket. Mást nem tudunk csinálni. Ha jogszabályokat nem sértenek, akkor mi legfeljebb kívülről nézhetjük, hogy mi történik” – mondta Matlák Gábor a Telexnek.
Az első ütemet várhatóan márciusban fejezhetik be, de aztán pár éven belül még két ütemben folytatják a fák kivágását. A kivitelező azt ígéri, jövőre már embernagyságúak lesznek a kisarjasztott fák, Merk viszont állítja, harminc évre is szükség lehet, hogy újra rendbe jöjjön az erdő, és visszatérjenek az állatok.