•  
  •  
  •  

November a férfi egészség hónapja, amikor világszerte a figyelem a férfiak testi és lelki jóllétére irányul, hiszen fontos, hogy a férfiak is odafigyeljenek önmagukra, és rendszeresen részt vegyenek a megelőző szűrővizsgálatokon. Idén november 20-án kerül megrendezésre az Újpesti EFI-ben a II. Férfi Egészségnap, ahol az ingyenes szűrővizsgálatokra a helyek már beteltek, de az edukációs előadásokon van lehetőség részt venni.

A férfi egészség hónapjához kötődő nemzetközi mozgalom, a „Movember” eredetileg Ausztráliából indult, amelynek során a fiatal férfiak bajuszt növesztettek az év 11. hónapjában, hogy ezzel hívják fel a figyelmet a férfiakat érintő betegségekre és azok megelőzésére. A név a „moustache” (bajusz) és a „november” szavak összevonásából született, és mára világszerte ismert jelképévé vált a férfi egészség védelmének.
A Movember egyik célja, hogy megtörje a hallgatást és a tabukat a férfiakat érintő egészségügyi problémák – például a prosztatarák, a hererák vagy a mentális egészségi problémák – körül, hiszen sok férfi számára még mindig nehézséget okoz orvoshoz fordulni vagy nyíltan beszélni az egészségi állapotáról.

A férfi egészség hónapja arra emlékeztet, hogy az odafigyelés, a rendszeres orvosi ellenőrzés és a nyílt párbeszéd életeket menthet. A Movember nemcsak bajusz- és szakállnövesztésről szól, hanem arról is, hogy a férfiak merjenek törődni önmagukkal, és ne féljenek segítséget kérni, ha szükségük van rá.

Ebben nyújt idén is segítséget az Újpestiek Egészségéért – Egészségfejlesztési Iroda, amely idén november 20-án rendezi meg a II. Férfi Egészségnapot.

Az esemény részleteiről Gál Ildikó ápolási igazgató, az Újpesti EFI szakmai vezetője nyilatkozott az Újpest Médiának.
A tavalyi sikeres programhoz hasonlóan idén is számos ingyenes szűrővizsgálat várja majd az érdeklődőket. A résztvevők többek között vérnyomás-, pulzus- és oxigénszaturáció-mérésen, PSA-szűrésen, vércukor- és koleszterinszint-mérésen, valamint testösszetétel-vizsgálaton vehettek majd részt. A nagy érdeklődésnek köszönhetően a szűrővizsgálatokra a helyek már beteltek, ugyanakkor a program további elemein még van lehetőség részt venni.

Délután 16 órától dr. Csányi Zsolt kardiológus főorvos tart előadást „Rizikófaktorok férfi szemmel” – címmel, emellett 12 órától életmód-tanácsadás is elérhető, amelyet dr. Szűcs Erzsébet osztályvezető főorvos és munkatársai tartanak. Az érdeklődők itt többek között a rizikófaktorok, a szenvedélybetegségek, valamint a daganatos megbetegedések megelőzésével kapcsolatosan kaphatnak hasznos tanácsokat. „Sokan azt hiszik, hogy az interneten minden egészségügyi kérdésre megtalálható a válasz, ám a szakavatott embertől való személyes kérdezés lehetőségét semmi sem pótolhatja” – fogalmazott Gál Ildikó ápolási igazgató. Így érdemes lehet tehát ellátogatni szűrések mellett az edukációs előadásokra is.

A rendezvény elsősorban a 45–50 év feletti férfiakat célozza, akik számára különösen fontos a rendszeres egészségügyi szűrés. Az idei évben is mintegy száz fő vehet részt a vizsgálatokon.

A nagy sikerre való tekintettel a szervezők jövőre is szeretnék megrendezni a programot, amely valódi lehetőséget kínál arra, hogy a férfiak időben felismerjék az esetleges egészségügyi problémákat, és megelőzzék a komolyabb betegségeket.

SZFM