A Bölcsődék Napján köszöntet mondtak azoknak, akik a legkisebbekért dolgoznak

  •  
  •  
  •  

Megemlékezést tartottak a Bölcsődék Napja alkalmából a Rózsaliget sétányon álló kisgyermeket nevelők tiszteletére állított szobornál.

A keddi rendezvényen Kocsis Ildikó Edit köszöntötte a megjelenteket. Az Újpesti Önkormányzati Bölcsődék Intézményének vezetője emlékeztetett: Magyarországon a bölcsődei ellátás 168 éves múltra tekint vissza. Az első bölcsődét a Pesti Első Bölcsődei Egylet hozta létre Pesten, 1852. április 21-én.  Ennek tiszteletére 2010 óta ünnepelhetjük a Bölcsődék Napját, idén tízedik alkalommal.

“A Bölcsődék Napja lehetőség arra, hogy emlékezzünk szakmai nagyjainkra: Forrainé Brunszvik Júliára, Rozmanith Antalra, dr. Fromm Pálra, akik létrehozták a kisgyermekellátás első intézményeit.  És emlékezzünk azokra a szakemberekre, akik elmúlt 168 évben szakmai elhivatottsággal képviselték a bölcsődék ügyét”– mutatott rá Kocsis Ildikó Edit.

Hozzátette: az újpesti bölcsődei nevelés együtt haladt az országos fejlődéssel, “1933-tól napjainkig a bölcsődéinkben töretlenül neveltük a kisgyermekeket, segíttethettük a családokat, az édesanyák munkavállalását”. 2018-ban, a helyi bölcsődei nevelés indulásának 85-ik évfordulóján Újpesten rendezték meg az ország első bölcsődei kiállítását, dokumentumfilmet mutattak be az újpesti bölcsődék jelenéről. Két évvel ezelőtt – szintén az országban elsőként – köztéri szobrot állítottak, amely minden bölcsődei dolgozó előtt tiszteleg.

Az idei Bölcsődék Napja “ugyanolyan felemelő ünnep, mint az elmúlt években, mégis ugyan úgy, mint a mindennapjaink, ma az ünnepünk is másképp zajlik. A Covid19 veszélyhelyzet átalakította az életünket, a munkánkat, és az ünnepeinket is””– fogalmazott az intézményvezető.

A járvány lehetetlenné tette, hogy a közösség ebben az évben is találkozzon, ám, “mint, ahogy az elmúlt hetek a személyes eltávolodást fejlesztették ki bennünk, úgy kialakultak olyan kapcsolattartások, amik – remélhetőleg átmenetileg- helyettesíthetik az emberi közelséget, a kommunikációt, vagy épp a közösségi érintkezéseket” – mutatott rá Kocsis Ildikó Edit.

A már meglévő közösségi online csoportokat megtöltötték információkkal, rendszeressé tették azok használatát, újabb csoportokat hoztak létre, és ezekben osztják meg a híreket, tudásukat, tapasztalataikat, érzéseiket– sorolta az intézményvezető a rendkívüli helyzet hozta változásokat.

“2020-ban a Bölcsődék Napi köszöntés is itt az online térből szólhat, de nem szólhat itt sem másról, mint azokról a dolgozókról, akik az újpesti önkormányzati bölcsődék telephelyein fáradhatatlanul dolgoznak a legkisebbekért: a kisgyermeknevelőkről, szaktanácsadókról, bölcsődevezetőkről, bölcsődei dajkákról, bölcsődeorvosokról, ügyintézőkről, és a bölcsődei munka során nélkülözhetetlen élelmezési- és technikai dolgozókról”– hangsúlyozta, megköszönve  a bölcsődék munkatársainak a bölcsődés korosztály nevelésében, gondozásában végzett áldozatos munkájukat.

Az ünnepi koszorúzáson részt vett Kanász-Nagy Máté alpolgármester, valamint az újpesti bölcsődék dolgozóinak képviselői is.

, , ,