Perneczky László május 26-án vette át a parlamentbe jutó Kanász-Nagy Mátétól a népjóléti, lakásügyi, szociális és egészségügyért felelős alpolgármester feladatkörét.
– Hogyan értékeli az elmúlt három hónapot?
– Köszönettel tartozom a képviselő-testületnek, hogy ellenszavazat nélkül folytatólagos bizalmat szavaztak nekem. Képviselőként a kezdetek, 2010 óta tagja voltam a Népjóléti és Lakásügyi Bizottságnak is, vagyis a szociális területre volt személyes rálátásom. Rendkívül tapasztalt, szakmailag felkészült és precíz kollégák szakértelmére és munkájára számíthatok, úgy a hivatal szociális és lakásügyi osztályán, mint a szociális segítő és egészségügyi intézményekben. A szociális terület finanszírozása közismerten gyenge, de a hivatástudatos kollégák nem is a pénz miatt dolgoznak sokszor erejükön felül: az a minimum, hogy tisztelettel, odafigyeléssel igyekszem beszélni velük és városvezetőként is a szakmai csapatra támaszkodom.
– Melyek a legfőbb kihívások?
– A társadalom megrökönyödött azon, hogy hirtelen megjelentek a valós energia- és üzemanyagárak, elindult az infláció és drágulás az élet minden területén. Még nyugtalanítóbbak az egyik napról a másikra bejelentett kormányzati válaszlépések, mint az állami ármaximalizálás visszavonása az energiaszektorban, a KATA egyeztetés nélküli átalakítása, vagy legújabban az, hogy élő erdőterületeket kvázi tűzifa ültetvénynek minősítenének át. Valójában ennek szükségképpen be kellett következnie. Mi, zöldek, 1972 óta mantrázzuk, hogy a klímaváltozás be fog ütni, mindennaposak lesznek az időjárási szélsőségek, aszályok és hőhullámok, viharok és villámárvizek. Ennek oka, a fenntarthatatlan, pazarló, fosszilis energiára épülő, környezetpusztító gazdálkodás. Magyarország sosem törekedett igazán a bölcs takarékossággal is elérhető jó életminőségre, csak a „szükséges és elégséges” biztosítására mindenki számára, sem a kiművelt emberfőkre. Az utóbbi tíz év végképp nem a fenntartható utak kereséséről szólt, inkább a külön megállapodásokkal olcsón beszerezhető orosz gázról és olajról, és a félfeudális függőségi viszonyok kiépítésével.
– Újpest mit tud tenni jelen helyzetben?
– Számolunk és keressük a megoldásokat. Az energia- és egyéb beszerzési árak növekedését minden önkormányzati intézmény, a bölcsődék, szociális- és egészségügyi intézmények is érzik, de a kátyúzás vagy bármely fejlesztés árai is ugrásszerűen nőttek. Márpedig a kerületet üzemeltetni és fejleszteni kell. Lakossági szempontból csak pár tény: 40 ezer háztartásban körülbelül 100 ezer lakos él, ebből 2400 önkormányzati bérlakásban túlnyomó részt távfűtéses lakótelepi lakásokban – ahol a közös költség is nőni fog szükségképpen. Sokan gázfűtéses, konvektoros vagy villanyradiátoros lakásokban élnek. Az a cél, hogy az egy főre eső jövedelem tekintetében leginkább rászoruló, a legrosszabb körülmények közt élő embereknek jól célzottan segítsünk. Ez részben rezsiár-kompenzációt, részben energiahatékonysági fejlesztéseket kell jelentsen – az első lépésekről augusztus 25-én dönt majd a képviselő-testület, készülünk az őszre, és hosszú lesz a tél… Az újpestiek figyeljék a https://ujpest.hu/ugyintezes/ honlapon keresztül főleg a Szociális és Lakásügyi Osztály hirdetéseit, tájékoztatóit – és a több mint 30 féle ügytípusból nyújtsanak be lakhatási vagy egyéb szociális támogatási kérelmet! A közeljövőben kiadunk egy Újpesti Szociális Kalauz nevű füzetecskét is, amely egységes szerkezetben foglalja össze a kérelmezhető támogatásokról a tudnivalókat, ezzel is segítve a lakosok információhoz jutását.
– A közelmúltban több elégedetlenkedő újpesti komment is megjelent, kifogásolták a hosszú várólistát a helyi gyermekortopédián. Van-e fejlemény az ügyben?
– A konkrét gyermekortopédia ügyben augusztus elején az a megoldás született, hogy ősztől a felnőttszakorvosok rendelési idejének 1/4-e a 14-18 éveseké lesz. Így néhány héten belül rövidülni fog a várólista. Továbbra is zajlik a rendelő informatikai átállása, folyamatosak a fejlesztések. Szeptemberben megkezdődik a Szakrendelő Mentálhigiénés Gondozóintézetének teljes felújítása, így egy teljesen megújult tömbbel várják majd az ügyfeleket. Örömteli új fejlemény, hogy két új háziorvos érkezik Újpestre, ők a negyvenes és a tizenkilences körzet pácienseit látják majd el. Eddig se volt ellátatlan háziorvosi körzet Újpesten, hiszen mindig megoldották a helyettesítést, de ősszel valamennyi praxis betöltött lesz a kerületben.
– Kezdődik az iskola, a tanév. Kik számíthatnak önkormányzati segítségre?
– Már lehet igényelni iskolakezdési támogatást, az ujpest.hu oldalon a napokban jelent meg az erről szóló közlemény. Az iskolakezdési támogatást ne keverjük össze az iskolakezdő csomaggal, ami Újpest ajándéka az elsős gyerekeknek! A szóban forgó beiskolázási támogatás összege gyermekenként 15000 forint lehet, a támogatás megállapítása iránt kérelmet nyújthat be szeptember 30. napjáig az a szülő, akinek a családjában az egy főre jutó havi nettó jövedelem nem haladja meg 2 fős család esetében a 119 700 forintot, 3 vagy ennél több fős család esetében a 99 750 forintot.