A trükkös tolvajok karácsonykor is aktívak!

  •  
  •  
  •  

Az elkövetők a jó szándékunkat próbálják kihasználni, amikor jótékony célt színlelve, karácsonyi segélyt „gyűjtőkként” kopogtatnak.

A módszer elkövetői magukat jellemzően álcaként utazó árusoknak, házalóknak kiadva kopognak be jobbára egyedül élő nyugdíjasokhoz, vagy hivatalos személynek adják ki magukat. Bejutva a lakásba valamilyen ürüggyel elterelik a sértettek figyelmét, és elemelik a készpénzt, ill. az értéktárgyakat. Jövetelük célját sokféle mendemondába csomagolják – pl. vásárlás, eladás, valamilyen szolgáltatás ígérete – de a szándék mindig ugyanaz, a jogtalan haszonszerzés, a lopás.

Előfordulhat, hogy postásnak, rendőrnek adják ki magukat, mondván hamis bankjegyet kaptak a nyugdíjkézbesítés során, melyet ellenőrizni, lefoglalni szükséges. Sajnos sok hiszékeny ember átadja a pénzét, holott a nyugdíjjal kapott pénz soha nem hamis, mivel többszörös ellenőrzésen esik át.

Az elkövetők gyakran a jó szándékunkat próbálják kihasználni, ilyen az, amikor jótékony célt színlelve, karácsonyi segélyt „gyűjtőkként” kopogtatnak. Ilyenkor is legyünk elővigyázatosak, udvariasan kérjük meg az illetőt, hogy az ajtó előtt várakozzon, s csak így, a biztonsági lánc, vagy az ajtón lévő, kihajtható ablak használata mellett hallgassuk meg! Talán, ha valóban jótékonyságról van szó, egy, a szervezet nevére szóló postai csekk elkérése a legbiztosabb segítségnyújtás, ez ugyanis a postán, biztonsággal befizethető. Készpénzt azonban soha ne adjon át ilyen körülmények között senkinek!

Hasznos tanácsaink a trükkös lopásokkal szemben:

  • Ne engedjen be idegent a lakásába, mielőtt nem győződött meg hitelesen annak valódi kilétéről!
  • Legyen körültekintő és “egészségesen” bizalmatlan! Figyelem! Az ilyen tolvajok nagyon életszerű történetekkel állnak elő, és sok esetben az ápolt megjelenésük bizalmat gerjeszt.
  • Kérje el az érkező igazolványát, és ellenőrizze telefonhívással, hogy valóban az adott helyről, szervtől érkezett-e a személy!
  • Használjon széles látószögű optikai kitekintőt, valamint biztonsági láncot a bejárati ajtón!
  • A lakókörnyezetében élőkkel alakítson ki bizalmi kapcsolatot, és kölcsönös megegyezés alapján helyezzenek el elektromos jelzőkészüléket egymásnál (pl. vezeték nélküli kapucsengőt), melyet baj esetén használhatnak!
  • A lakókörnyezetében gyanús személyek, és gépjárművek megjelenése esetén figyelje meg a személy kinézetét, jegyezze meg a rendszámot, a jármű típusát, színét, és tájékoztassa a körzeti megbízottat, a rendőrjárőrt, vagy a helyi polgárőrséget a tapasztaltakról!
  • Ha valaki túlzott magabiztossággal, követelődző hangnemben, esetleg erőszakosan lép fel, azonnal hívjon rendőrt!
,