A veszélyhelyzet megszűnik, helyette egészségügyi válsághelyzet jöhet

  •  
  •  
  •  

Ellenszavazat nélkül, 192 igen szavazattal megszavazta a parlament a veszélyhelyzet megszüntetéséről szóló törvényjavaslatot kedden délelőtt.

A rendkívüli jogrendet és veszélyhelyzetet március 12-én rendelte el a kormány az operatív törzs javaslatára a csoportos megbetegedések és a vírusgócok kialakulását megelőzendő. A rendelet értelmében többek közt beutazási tilalmat rendeltek el több járvány sújtotta országból, a hazaérkezőknek pedig karanténba kellett vonulniuk. A kormány megtiltotta továbbá a 100 főnél nagyobb beltéri, valamint az 500 főnél nagyobb kültéri rendezvények megtartását.

A rendkívüli jogrend helyébe ugyanakkor “egészségügyi válsághelyzet” léphet, és az átmeneti szabályok egy része is érvényben marad. December 31-ig fennmarad például a hiteltörlesztési moratórium és az érintéssel történő bankkártyás fizetés limitjének 15000 forintra történő emelése.

Az operatív törzs és a kórházparancsnoki rendszer is fennmarad, a járvány “második hullámára” való készülés jegyében.

Egészségügyi válsághelyzetet az országos tiszti főorvos javaslatára akkor rendelhet el a kormány, ha nemzetközi horderejű közegészségügyi-járványügyi szükséghelyzet, illetve az emberek életét, testi épségét vagy az egészségügyi ellátást veszélyeztető körülmény következik be.

Egészségügyi válsághelyzetben kormányrendelettel korlátozható vagy megtiltható a többi között

  • minden olyan intézmény és létesítmény működése, illetve rendezvény és tevékenység, amely járvány terjedését elősegítheti,
  • az üzletek működése, nyitvatartása, egyes termékek árusítása, fogyasztása,
  • a személyforgalom, az áruszállítás,
  • az emberek személyes érintkezése, az intézménylátogatás, az egyes területek elhagyása,
  • egészségügyi szolgáltatások igénybevétele.

A kormány a szükséges és arányos mértékben gyakorolhatná jogait, de a járvány megelőzése, a következmények elhárítása érdekében felfüggeszthet törvényeket, és más rendkívüli intézkedéseket hozhat. A rendeleteket első körben legfeljebb fél évre lehet meghozni, de ha a járványhelyzet indokolja, ez meghosszabbítható.

A HVG által megszólaltatott Szabó Máté, a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) szakmai igazgatója szerinte ez a mostani törvény „tered ad az önkénynek”, a felhatalmazási törvény visszavonása csak látszatintézkedés, mert ez a mostani jogszabály is a kormány lehetőségeinek a kiterjesztéséről szól.

, ,