Bizalom a hatóság és az emberek között, javuló bűnügyi statisztikák, Budapest második legbiztonságosabb kerülete: az újpesti rendőrkapitány, Buchwald Milán négy éven át szolgált kerületünkben.
A sikereket azonban nem magától hozta az élet, kellett hozzá a kapitányságvezető által meghonosított szemlélet: munkája során ugyanis a bűnüldözés mellett – a korábbi gyakorlatot tovább gondolva – a bűnmegelőzésre, a társadalmi kapcsolatok elmélyítésére is kiemelten törekedett.
Az ő vezetése alatt végzett, fejlődésközpontú rendőri munka lényege az volt, hogy az újpestiek és az egyenruhások kapcsolata minél közvetlenebb, a megoldásokon és a prevención alapuló legyen.
Ennek ékes példái voltak a kerületi óvodákban és iskolákban, a BRFK segítségével meginduló, komplex tájékoztató és megelőző programok, amelyek a közlekedés- és vagyonbiztonság kérdéseitől egészen a drogproblémáig bezáróan nemcsak a gyerekek, de a szülők és a pedagógusok számára is információkat és megoldásokat kínáltak.
A kapitány külön figyelmet fordított arra, hogy ezeket a megelőző programokat kellő pszichológiai és pedagógiai képességekkel rendelkező egyenruhások tartsák kézben. Ezek a tájékoztatók nemcsak a megelőzésről szóltak, hanem arról is, hogy hogyan ismerjük fel a problémákat, illetve milyen segítséget nyújthatnak egymásnak is az állampolgárok. Ezzel szoros összefüggésben kapott nagyobb jelentőséget az iskolai, illetve a családon belüli erőszak visszaszorítása.
Az alezredes az utóbbi időben elszaporodó autófeltörések ellen is bevetette a tájékoztató kampány eszközét, amely a sofőröket és utasaikat is figyelmeztette arra, hogy ne hagyják értékeiket gépjárműveikben.
Buchwald Milán érdeme a közösségi aktivitás fokozása, például a Káposztásmegyeren működő Szomszédok Egymásért Mozgalom (SzEM) megalakítása is. A rendőrség közvetlenebb működésének eredménye lett, hogy az emberek figyelnek egymásra és a környezetükre, illetve mernek kommunikálni a hatósággal. A törvénytisztelő polgárok és a rendőrség közötti bizalom növelése lényegesen megnehezítette a bűnelkövetők dolgát, ez pedig a bűnügyi statisztikákban is megjelent.
Ennek, illetve a hatékonyabb felderítések eredményeképpen elmondhatjuk, hogy 2018-ban a főváros harmadik, 2019-ben pedig már a második legbiztonságosabb kerületében élhettünk.
A leköszönő kapitány többször is hangsúlyozta: büszke arra, hogy a kerületben a közbiztonság általános fenntartásától az önkormányzati kulturális események, az újpesti ipari létesítmények és a labdarúgó-mérkőzések biztosításán át a katasztrófavédelemmel való együttműködésig a helyi lakosok és a civil szféra megelégedése mellett végzi a rendőrség.
Az önkormányzattal és az Újpesti Önkormányzati Rendészettel kialakított hatékony munkakapcsolatnak volt köszönhető, hogy a koronavírus-járvány első hulláma alatt a rendőrség hatékonyan tartotta fenn a rendet és ügyelt a közbiztonságra.
Emellett az ORFK kezdeményezésére megvalósult, a IV. kerületben is valódi tartalommal megtöltött Házhoz Megyünk Program egész napos rendezvényeivel is hozzájárult ahhoz, hogy a rendőrség közelebb kerüljön a helyiekhez, személyes jelenlétével növelve a biztonságérzetet, ingyenes biztonságtechnikai eszközök kiosztásával és gyakorlati tanácsokkal segítve a hétköznapi emberek életét.
Buchwald Milán 2016. szeptember 1-jével, akkor még őrnagyi rendfokozatban vette át a helyi rendőrkapitányság vezetését Horváth Szabolcs alezredestől. Kinevezését Balogh János országos rendőrfőkapitány 2020. augusztus 31-ei hatállyal vonta vissza, utódjául Hajdú Károly alezredest nevezte ki. Kívánjuk neki a sikeres munka folytatását, Buchwald Milánnak pedig – Déri Tibor polgármesterhez hasonlóan – ezúton is köszönjük fáradozásait!
(Fotó: Várai Mihály / Újpest Média)