, , , , , ,
  •  
  •  
  •  

A téli hideg időjárás nemcsak az emberekre, hanem a szabadon tartott házi kedvenceinkre is veszélyt jelenthet. Szerencsére azonban egy kis odafigyeléssel könnyebbé tehetjük ezt az időszakot.

„Télen fokozottan érdemes figyelni az állatainkra, hiszen a mindenkori alapproblémák mellett egyéb tényezők is nehezítik az életet. Nyilván kutyát láncon tartani már egy ideje tilos, mégis sokan nem veszik figyelembe az előírást. A hideg időszakban még fontosabb, hogy el tudjon húzódni egy meleget adó helyre. A kutyaház bélésére a szalma vagy a széna a legalkalmasabb, mert a pamutanyag pára esetén is át tud vizesedni. A megfelelő ház egy kicsit nagyobb, mint maga a kutya, hiszen a túl nagy házat az állat a testmelege által nehezebben fűti be.”

– hívja fel a figyelmet Pataki Gábor, az Újpesti Állatmentő Liga vezetője.

two cute Corgi dog puppies are sitting in the Park in funny knitted warm hats on a snowy winter day on the grass

„Fontos továbbá, hogy a kint tartott állatok itatóját többször ellenőrizzük és a fagyott vizet cseréljük langyosra. A megfelelő mennyiségű és minőségű ételről sem szabad megfeledkezni! A táplálék fontos energiaforrás számukra, ami nélkülözhetetlen a természetes hőtermeléshez.”

– teszi hozzá.

A szabadban kint teleltetett kutyákat ebben az időszakban tilos megmosni, mert bundájukról azt a természetes zsíros szigetelőréteget is eltávolítjuk, ami megvédi az állatot a hidegtől. Bundájuk parazitamentesítő kezelése, fésülése azonban erősen ajánlott. Ne feledjük azt sem, hogy kedvencünk mozgásigénye ebben az időben sem csökken, szánjunk tehát elegendő időt a sétára, játékra.

Séta esetén jól jöhet a kutyaruha és a kutyacipő.

Pataki Gábor

„Ha ott, ahol lakunk, rendszeresen sózzák az utat a jegesedés miatt, a cipő megvédi a kutya lábát a káros maróanyagtól. A sebek könnyen elfertőződhetnek, a gyógyulás pedig hetekig is eltarthat. Érdemes mancskrémet is alkalmazni ebben az időszakban. A kutyaruha pedig véd a hidegtől, széltől és az esőtől is. A bent tartott kutyákat még télen is szokták fürdetni, ennek pedig a fent említettek miatt megvan a veszélye. Ráadásul a fűtött lakásokban élő állatok szőre nem véd meg a zord időjárástól. És mivel télen korábban sötétedik, az esti sétáknál a láthatósági ruha/világító nyakörv életmentő lehet.”

– folytatja az állatvédő. Nem szabad, hogy a ruha szorítsa a kutyát vagy hogy nagy legyen rá. Figyelni kell a rendszeres tisztítására is, hiszen az utcán sok baktériumot és piszkot összeszedhet.

Pataki Gábor figyelmeztet a felelős állattartás jelentőségére is:

„Nagyon fontos ügyelni arra, hogy az ünnepek alatt se adjunk a kutyánknak semmilyen csokis, kakaótartalmú ételt, hiszen az méreg számára. Ne is etessük túl, mert ez is állatkínzás, nem csak az éheztetés. Karácsonyra (és bármilyen ünnepre) élő állatot venni pedig meggondolatlanság, hiszen számolni kell azzal, hogy az állat 10-15 évig is velünk maradhat. Érdemes tehát nem hirtelen felindulásból meghozni egy ilyen felelősségteljes döntést.”

Természetesen az alapelőírásokra is figyelni kell: a kötelező oltásokra, a nyakörvre és a chipezésre, valamint az ivartalanításra. Ha pedig segíteni szeretnénk a rászoruló állatokon, látogassunk el egy közeli menhelyre, ahol számos lehetőségünk van hozzájárulni az ott élő állatok életének megkönnyítéséhez.

Hornyák-Kövi Franciska