, , , ,
  •  
  •  
  •  

Az Újpesti Városvédő Egyesület Arany Horgony-díjával tüntették ki Dr. Kőrös Andrást, az egyesület alapító tagját, nyugalmazott kúriai tanácselnököt, címzetes egyetemi docenst és Ipacs Lászlóné Magyarkúti Évát, az Újpesti Torna Egylet elnökségi tagját, sportszervezőjét és hagyományőrzőjét.

Ipacs Lászlóné Éva és Dr. Kőrös András (fotó: Újpesti Városvédő Egyesület)

Az 1995-ben alapított Arany Horgony-díjat kétévente adják át azoknak, akik kiemelkedő érdemeket szereztek Újpest múltjának kutatása, a helyismeret oktatása, illetve a város épített- és természeti környezetének megóvása és szellemi örökségének ápolása területén.

Idén két személynek ítélték oda az elismerést – tájékoztatott a Városvédő Egyesület elnöke, Szőllősy Marianne. Dr. Kőrös András születése óta él Újpesten, az Újpesti Városvédő Egyesület és az Újpesti Közművelődési Kör alapító tagja, utóbbinak 2009-től ügyvivője, az Újpesti Helytörténeti Alapítvány kurátora és az Újpesti Helytörténeti Értesítő szerkesztőbizottságának tagja. Újpest történetének aktív kutatója, a város hagyományainak őrzője, megírta az Újpesti Közművelődési Kör történetét az 1877-es kezdetektől napjainkig, rendszeresen publikál az Újpesti Helytörténeti Értesítőben, a város ünnepi megemlékezésein a civil szervezetek nevében koszorúz.

A Városvédő Egyesület alapítójaként folyamatosan segíti a helytörténeti és értékmegőrző tevékenységet, évente részt vesz a helytörténeti vetélkedő zsűrijének munkájában; ezen kívül több kirándulás, látogatás szervezése is a nevéhez fűződik. Két évtizeden át volt az Újpest-Kertvárosi Szent István Plébánia egyházközségi tagja, illetve a felépítendő templomi orgona létrejöttét segítendő, az Orgonaalapítvány kurátora. Kiemelkedő újpesti civil szervezeti munkáinak elismeréseként 2010-ben megkapta az Újpest díszpolgára címet.

Az „UTE szívének” és „élő UTE-lexikonnak” is becézett Ipacs Lászlóné Éva kajakozóként kezdte pályafutását a Dózsában, majd 1966-tól dolgozott az egyesület Eötvös utcai irodájában. 2004 óta nyugdíjasként szolgálja a klubot, fő tevékenysége a hagyományok megőrzése, az UTE történelmének, múltbeli eredményeinek megismertetése a fiatalabb generációkkal. A csapat helytörténészeként tizenöt éve rendszeresen együttműködik a Neogrády László Helytörténeti Gyűjteménnyel, több sikeres, az UTE múltjával kapcsolatos kiállítást szervezett a gyűjtemény munkatársaival, illetve a Magyar Olimpiai- és Sportmúzeummal. A 138 éves klub történetének megismertetését és népszerűsítését a jövőben is hivatásának tekinti.

RD