Dr. Kriska György lokálpatrióta újpesti természettudós, a Helytörténeti
Értesítő szerzője, Újpest természeti értékeinek kutatója. Tudományos
monográfi ája már a harmadik nyelven jelent meg, nemrégiben
Mestertanár Aranyéremmel díjazták.
A Mestertanár Aranyérem az egyetemi oktatók egyik legjelentősebb díja, hiszen a minőségi felsőoktatásért kifejtett munkásságuk méltányolására hozta létre az Országos Tudományos Diákköri Tanács 1997-ben. Azóta kétévente egy alkalommal osztják ki az aranyérmet az arra érdemes tanároknak a MTA dísztermében.
– Valójában a tehetséggondozást díjazzák ezzel az elismeréssel. Szerencsére minden egyetemen sok tehetséges kutató diák dolgozik, az ő munkájukat, kutatásaikat segítik, irányítják a mestertanárok. A díj szempontjából is fontos,
hogy tanárnak és diákjának legyenek olyan közös tudományos publikációi, amelyek nívós külföldi szaklapokban jelennek meg – mondja az ELTE TTK adjunktusa, akinek ugyanolyan fontos a tanári és a kutatói tevékenysége is. Monográfi ája a közép-európai édesvízi gerinctelenekről már magyarul, németül és angolul is megjelent.
– A könyv 2008-ban jelent meg magyarul, és mindössze három hónap alatt elfogyott az összes példány, így a következő évben újra kiadták, és ugyanakkor megjelent a némileg bővített német verzió is, majd tavaly az angol fordítás.
Abban, hogy ez létrejöhetett, a szakmaiságán túl komoly szerepet játszott a könyv illusztrálása is. Vektorgrafi kus ábrák, képek színesítik a könyvet, és ezek az oktatást könnyítő, komplex megközelítést tesznek lehetővé. És még egy digitális
melléklet is letölthető hozzá – mesél könyvéről dr. Kriska György, aki az MTA Ökológiai Központ tudományos főmunkatársaként is ismert.
A kutatáson és az egyetemi szintű oktatáson túl a gyerekek érdeklődését is igyekszik felkelteni a biológia iránt: társszerzőként jegyzi a Bogárnézős vizsgálatok – Növényvilág című könyvet, amely – az önkormányzat segítségével – eljutott újpesti óvodákba, iskolákba is.
– Meggyőződésem, hogy a természetismeretet gyakorlatközpontúan kell oktatni. Ez a könyv áttekinti a növényvilágot, de alapvetően sok gyakorlati vizsgálatból áll. Egy egyszerű, mégis különleges eszköz használatára épít. Ez a háromnézetű bogárnéző. A természet kevésbé ismert makrovilágába ad betekintést. Felkeltjük
a gyerekek érdeklődését, hiszen belőlük lehetnek a jövő kutatói vagy legalábbis a természetet szerető felnőttek – fűzi hozzá.
J. M.