A 2013 óta működő Állatvédelmi Járőrszolgálat tagjainak nincs idejük unatkozni, sőt a járványhelyzet kialakulása óta megsokasodtak a feladataik, hiszen a rendőrséggel és a fővárossal is együttműködnek. Az Újpesti Vagyonőr Kft. és az Újpesti Bűnmegelőzési Polgárőr Egyesület mellett ők is vállalták, hogy segítenek a házi karanténban élőknek, és azoknak az időseknek, akik nem szeretnék elhagyni otthonaikat. Önkéntesek bevonásával sétálni viszik a házi kedvenceket, ha kell, eljuttatják őket az állatorvoshoz, beadatják a kötelező oltást, illetve az állateledel és a gyógyszerek bevásárlását is intézik. Ilyenkor a legszigorúbb járványügyi előírásokat követik, ügyelve rá, hogy ne kerüljenek személyes kontaktusba a gazdival.
Az Állatvédelmi Járőrszolgálat vezetője, Pataki Gábor szerint az idősebb telefonálók többsége nem is a vírus okozta megbetegedéstől fél, hanem attól, hogy ha kórházba kerülnek, nem tudják kire bízni négylábú kedvencüket. Az újpesti állatvédők ezért –az önkormányzattal együttműködésben – úgy döntöttek, vállalják az állatok ideiglenes elhelyezését. Váci úti telephelyükön új macska-, illetve kennelsort alakítanak ki, ahol szükség esetén akár 100 állatot is fogadni tudnak.
Az Állatvédelmi Járőrszolgálat munkatársai szerda délután főpróbát tartottak, és bemutatták, milyen szigorú protokoll szerint járnak el ilyen esetben. Az első és legfontosabb lépés a védőfelszerelés felöltése, külön odafigyelve rá, hogy a járványkórházakban használtakhoz hasonló speciális overálok légmentesen záródjanak. A helyszínre érkezve először fertőtlenítik az állat szőrét és a tappancsait, majd elszállítják a bázisra. A mentőautó ki- és belépéskor egyaránt áthalad egy fertőtlenítőkapun, a belsejét pedig egy újpesti cég által adományozott ózongenerátoros géppel sterilizálják. Az állatot a Járőrszolgálat bázisán alaposan kivizsgálják, illetve Betadine-oldatos fertőtlenítő vízben megfürdetik, majd az egyszerhasználatos felszerelést elkülönítve kidobják. Az aggódó gazdik, ha szeretnék, videófelvételt is kapnak, hogy saját szemükkel győződhessenek meg róla: biztonságos helyre került a kedvencük.
Pataki Gábor azt tanácsolja mindenkinek, aki egy kórház karantén esetén nem tud gondoskodni háziállatáról, hogy írja fel egy papírra, hogy milyen állat(ok) van(nak) a lakásban, és helyezze el a lakás egy jól látható pontján. Érdemes oltási könyvet és gyógyszerlistát is mellékelni, jelezni az ételallergiát, illetve megjelölni az esetleges rokon elérhetőségét.
Szeráfnak, aki a főpróba során a mentett kutya szerepét alakította, kalandos élete volt. Hajléktalan gazdája nyolc éven át bántalmazta, mire végül az Állatvédelmi Járőrszolgálathoz került. Miután hónapokig senki sem jelentkezett érte, az egyik állatmentő kolléga hazavitte, és azóta boldogan él két kutyacimborával és két cicával együtt.