Ne váljunk áldozattá: az ünnepek alatt is vigyázzunk értékeinkre

, , ,
  •  
  •  
  •  

Az adventi időszakban, az ünnepek közeledtével mindig nagyobb tömegekre lehet számítani a bevásárló- és üzletközpontokban, a pályaudvarok környékén, valamint a karácsonyi vásárokban. Sajnos ez kiváló lehetőséget kínál a bűnözőknek is, decemberben a szokásosnál gyakrabban történnek zsebtolvajlások, alkalmi lopások és gépjárműfeltörések, de online ajándékvásárláskor is könnyen válhatunk áldozattá. A Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) tájékoztatója segít benne, hogyan kerülhetjük el a kellemetlen incidenseket.

Forgalmas helyen, nagy tömegben, például karácsonyi vásárokban, plázákban, üzletközpontokban mindig fokozottan figyeljünk értékeinkre – áll a tájékoztatóban. Értéktárgyainkat, pénztárcánkat, iratainkat ne tegyük a táskánk, kosarunk tetejére vagy annak külső zsebébe, mindig belső zsebben vagy zárható helyen tartsuk ezeket magunknál. Vásárláskor sose hagyjuk őrizetlenül és ne tegyük le a pultra a táskánkat, pénztárcánkat.

Amennyiben tehetjük, ne tartsunk maguknál sok készpénzt, ahol lehet, inkább bankkártyával fizessünk. A bankkártyát és annak PIN kódját ne tartsuk egy helyen. Különösen figyeljünk arra, hogy pénzfelvétel esetén idegen személy ne lássa a beütött kódot, illetve azt, hogy mennyi pénzt vettünk fel és a bizonylatot se hagyjuk a helyszínen. A bankautomata használata előtt ellenőrizzük a kártyabefogadó, illetve a pénzkiadó nyílás sértetlenségét. A mobiltelefont se tartsuk látható helyen.

Közösségi közlekedés során, különösen a fel-és leszállások alkalmával, figyeljünk környezetükre, kézi-, illetve válltáskánkat mindig zárjuk gondosan és tartsuk magunkhoz közel.

A gépkocsi feltörések és az autóból történő lopások megelőzése érdekében mindig gondosan győződjünk meg róla, hogy az ajtókat, ablakokat gondosan bezártuk és a riasztót bekapcsoltuk, még akkor is, ha csak rövid időre szállunk ki a kocsiból. Lehetőleg zárt, őrzött parkolóban tegyük le a járművet. Ne hagyjunk értéket a kocsiban, az értéktárgyakat, okmányokat, üres táskákat ne tegyük látható helyre. Amennyiben a megvásárolt árut az autóban látható helyre tudjuk csak elpakolni, azt soha ne hagyjuk őrizetlenül.

Online vásárlások esetén érdemes odafigyelni a kiberbiztonságra, hiszen az adathalászok az ünnepi időszakban is „dolgoznak”. Mindig ellenőrizzük az oldalt, ahonnét vásárolunk, keressünk rá az értékelésekre, véleményekre. Kerüljük a gyanúsnak tűnő, túl kevés információval bíró oldalakat, a csalók ugyanis sokféle hamis webáruházat üzemeltetnek. Mindig kezeljük fenntartással, ha egy oldal gyanúsan olcsón árulja a termékeket, kérdezzünk rá az akciókra.

Különösen ügyeljünk a biztonságra, amikor használt termékeket árusító adok-veszek oldalakról, Facebook-csoportokból vásárolunk, ezek ugyanis a csalók közkedvelt terepének számítanak. Soha ne fizessünk előre, magánszemélynek ne adjunk meg bankszámla adatokat, a kétfaktoros azonosításkor körültekintően járjunk el. Kattintás előtt mindig ellenőrizzük le, mindent megtettünk-e a biztonságos vásárlás érdekében – figyelmeztet a Kiberpajzs kiberbiztonsági program által kiadott tájékoztató.

Amennyiben mégis megtörtént a baj, hívjuk a 112-es telefonszámot és tegyünk bejelentést.

ÚN