“Együtt jobb hellyé tudjuk tenni Újpestet” – egy éve döntött a változás mellett a kerület

  •  
  •  
  •  

Egy éve zajlottak le az Újpesten is új városvezetést eredményező önkormányzati választások. Az elmúlt esztendőt értékelte keddi Facebook-bejegyzésében Déri Tibor. 

“Mint ahogy a latin eredetű miniszter kifejezés szolgát jelent, úgy gondolom, hogy a polgármester is a lakosság, az emberek érdekeinek szolgája kell legyen, ahelyett, hogy a saját önös érdekét nézné. Én így tekintek a polgármesteri tisztségre, ami a mai napig nagyon megtisztelő a számomra” – írja a kerület első embere. 

Nehezített pályán

Hozzáteszi: Újpest vezetésének nap, mint nap rengeteg feladattal, megoldandó helyzettel és “ránk hagyott roskadozó örökséggel” kell megküzdenie. Emlékeztet rá, hogy munkájukat a tavasszal kitört világjárvány sem könnyítette meg. A februári “békeidőre” írt “reformköltségvetés” már a negyedik módosítás előtt áll. 

A helyzetet tovább súlyosbították az önkormányzatokat sújtó elvonások. “Újpesten a beszakadó iparűzési és egyéb adóbevételek idén és a következő évben is egy 2,5-2,5 milliárd forintos lyukat ütnek a költségvetésünkben” – mutat rá a polgármester. Hozzáteszi: a 2,5 milliárd forintos bevételkiesés arra készteti az önkormányzatot, hogy a tervezett beruházásokat felülvizsgálják, és az új költségvetési keretek szempontjából fenntartható módon valósítsák meg azokat.

 

 

Középpontban az újpesti emberek

Hangsúlyozza ugyanakkor, hogy “mindemellett az eltelt egy év az irányváltásról szólt”, melynek lényege, hogy “a középpontban többé ne a méregdrága túlárazott gigaberuházások és a beton legyen, hanem az itt élő emberek legyenek”

Ennek jegyében indították el a Nyárindító Plusz Programot, melynek keretében bérkiegészítést kaptak a bölcsődék, az óvodák és a szociális intézmények dolgozói. Döntöttek arról is, hogy “a kampányszerű krumpliosztás helyett nagyobb megbecsülést adunk szépkorú polgártársainknak” és bevezették az Újpest Megbecsülés Plusz Programot, amellyel a helyi vállalkozásokat és az újpesti nyugdíjasokat is támogatni szeretnék.

“2020-tól kerületünk nyugdíjasai visszakapták a szabad döntés jogát ezáltal ő maguk dönthetnek a saját szükségleteik alapján, hogy mire használják fel az 5000 Ft-ot érő Újpest Plusz Megbecsülés utalványt az Újpesti Piac területén” – mutat rá Déri Tibor. 

Emlékeztet: az SZTK tekintetében “óriási elmaradásokat kellett behozni”: az ultrahang vizsgálatra korábban 3-4 hónapot is várni kellett, ma 10 napon belül az újpestiek már kapnak időpontot. E hét péntektől a CT- és MR-vizsgálatok is rendelkezésre állnak: daganatgyanú esetén egy héten belül el tudják végezni a vizsgálatokat. A polgármester hangsúlyozza: a szakrendelő fejlesztése nem állt meg: idén 73 millió forint értékben új eszközöket szereznek be, januártól pedig várhatóan a mozgásszervi rehabilitációs központ megvalósítása is elkezdődik. 

Déri Tibor arról is ír, hogy októberben a képviselő-testület elé terjeszti az Újpesti Oltástámogatási Reformot, melynek keretében a két nagyon költséges, de talán a gyermekek számára legfontosabb, nem kötelező oltás beadatásában kapnak segítséget az újpesti szülők. November 1-től minden rotavírus és a fertőző agyhártyagyulladás elleni oltás költségének bizonyos részét az önkormányzat vállalja át.

Kilenc év után elindult Újpesten a bérlakások építése is, közel 30 önkormányzati bérlakás épül a Károlyi utcában az Európai Unió és az önkormányzat finanszírozásával. A projektben az új lakások építése mellett további 39 lakás újul meg – mutat rá a polgármester. 

Zöld város épül

Hangsúlyozza: a beton helyett fákat szeretnének ültetni, ezért hamarosan elkezdjük Újpest új zöld főterének kialakítását és a Káposztásmegyeri-parkerdő megvalósítását is. Szintén fontos célja az önkormányzatnak a  VEKOP-program keretén belül eltüntetni az úgynevezett „krízistömböt” és a helyén egy zöld közparkot létrehozni. Szintén a zöld gondolatok mentén indult el a Vadvirágos Újpest Program, amelynek célja a biodiverz zöldfelületek létrehozása.

“Megharcolunk Újpest és Budapest egyik legfontosabb természeti kincséért, a Farkas-erdőért!” – szögezi le Déri Tibor. Folyamatos egyeztetések zajlanak az önkormányzat és a Magyar Íjász Szövetség között, hogy ne a Megyeri út – Homoktövis utca találkozásánál épüljön fel “a fideszes városvezetés által ránk hagyott íjászcsarnok”, hanem Újpest egyik másik pontján. A polgármester bízik benne, hogy “a józan ész és a közérdek diadalmaskodik majd a gazdasági-politikai érdekek felett”.

“Nehéz időszak van mögöttünk, és ugyancsak ilyen előttünk, de hiszem, hogy együtt veletek jobb hellyé tudjuk tenni Újpestet, ahol az ember a legfontosabb érték!” – zárja sorait Déri Tibor. 

 

, , , , , , ,