Elhunyt Keleti Ágnes, Újpest díszpolgára, a Nemzet Sportolója

, , ,
  •  
  •  
  •  

Csütörtökre virradó éjjel 103 éves korában elhunyt Keleti Ágnes ötszörös olimpiai bajnok tornász, a Nemzet Sportolója, Újpest díszpolgára, a világ legidősebb olimpiai bajnoka, Magyarország legtöbb olimpiai éremmel rendelkező női sportolója. A tornászlegenda, aki olimpiai érmei közül három arany- és két ezüstérmet, valamint egy világbajnoki címet is újpesti színekben szerzett, december végén szívelégtelenség és légzési nehézségek miatt szállították kórházba.

Keleti Ágnes (1921-2025)

Keleti Ágnes 1921. január 9-én született Budapesten, Klein Ágnes néven. Sportpályafutását a Nemzeti Torna Egylet (NTE) színeiben kezdte, 18 évesen mutatkozott be a magyar válogatottban. Első magyar bajnoki érmét 1940-ben nyerte. A világháború idején Szalkszentmártonban, hamis papírokkal bujkált, édesapja a holokauszt áldozta lett. A háború után folytatta tornászkarrierjét: 1946-ban Balkán-játékokat nyert, majd beválogatták az 1948-as nyári olimpiára induló, ott ezüstérmet szerző magyar csapatba, de egy szalagszakadás miatt végül nem vehetett részt a versenyben.

1949-ben négy aranyérmet nyert a főiskolai világbajnokságon. Az 1952-es helsinki olimpián a talaj bajnoka volt, ezenkívül egy ezüst- és két bronzérmet szerzett. 1954-ben Rómában felemás korláton lett világbajnok. 1956-ban a melbourne-i ötkarikás játékokon három szeren (talaj, gerenda, felemás korlát) és a kéziszercsapatban is a dobogó legfelsőbb fokára állhatott. A két olimpián összesen tíz érmet nyert, öt aranyat, három ezüstöt és két bronzot. Keleti Ágnes 1954 és 1956 között volt az UTE, akkori nevén Budapesti Dózsa SE sportolója.

A melbourne-i olimpia után Ausztráliában, majd 1957-ben Izraelben telepedett le, ahol jelentősen hozzájárult a nemzeti tornasport fejlődéséhez. 1958-tól 1980-ig az izraeli tornászválogatott edzője volt, emellett az izraeli Testnevelési Főiskolán oktatott és nemzetközi versenybíróként is dolgozott. 1983-tól 1988-ig izraeli kluboknál edzősködött. A rendszerváltozást követően hazaköltözött Magyarországra.

Keleti Ágnes élete során számos elismerést, kitüntetést szerzett, egyebek mellett a Magyar Olimpiai Bizottság olimpiai aranygyűrűse, érdemérmes tiszteletbeli tagja, Fair Play Életműdíjasa, a magyar tornasport halhatatlanja, a női sportolók nemzetközi hírességei csarnokának tagja, a Magyar Sportújságírók Szövetségének életműdíjasa, Prima Primissima-díjas, Újpest, Terézváros és Budapest díszpolgára és a Nemzet Sportolója volt. 2002-ben beválasztották a világ legjobb tornászait tömörítő Gymnastics Hall of Fame-be. Az UTE tornacsarnoka 2021 óta viseli a nevét. A finn Lydia Wideman 2019 áprilisi halála óta Keleti Ágnes volt a világ legidősebb olimpiai bajnoka.

Egy korábbi interjúban a legendás olimpikon arra a kérdésre, hogyan emlékezzenek rá Magyarországon, így felelt: „Nem foglalkoztat. Az ellenben igen, hogy halálom után Magyarországra kerüljek. Szeretném ugyanis, ha elégetnének, és ezt Izraelben nem tehetik meg”.

Keleti Ágnes temetéséről a család később ad tájékoztatást.