Est a népzene jegyében

  •  
  •  
  •  

Első ízben mutatta be tudását csütörtök este az Ifjúsági Ház színpadán az Erkel Gyula Zenei Alapfokú Művészeti Iskola népzenei tagozata. A népi ének és a citera tagozatos diákok műsorát a Bem Aprók Tánccsoportjának fellépése is színesítette.

„Kultúrát nem lehet örökölni. Az elődök kultúrája egykettőre elpárolog, ha minden nemzedék újra meg újra meg nem szerzi magának” – fogalmazott egykor Kodály. Különösen igaz ez a népi kultúránkra, a népzenetanulásra. Az Ifjúsági Ház épületében ebben a tanévben először lépett fel február 27-én este együtt a teljes népzenei tagozat: a népi énekesek és a népdalkör, valamint a citera tanszak és a Boglárka Citerazenekar.

Az est a népdalkör műsorával indult, amely 2005-ben alakult meg népi énekesek kamaracsoportjaként. Fokozatosan csatlakoztak hozzájuk a hangszeres növendékek is, mára létszámuk már húsz fő feletti. A közös éneket követően a csoport legtehetségesebb, legnagyobb gyakorlattal rendelkező tagjai egyénileg is bemutatkozhattak. Műsorukban fellépett a népi tagozat úttörője, Nesztor Iván is, aki éppen huszonöt éve kezdett dzsesszdobtanárként népi furulyát tanítani az Erkel Gyula Zeneiskolában. Őket a Bem Aprók Tánccsoportja követte, akik Kádár Gyöngyvér és Bencze Gábor csodálatos koreográfiáját mutatták be ezen az estén. A talpalávalót a Buda Folk Band népi zenekar húzta. A magával ragadó műsorszám után a citera tanszak diákjai egyenként és együtt is bemutathatták tudásukat. Tanáruk, Bodnár Ferenc egyenként konferálta fel a gyerekeket, mindezt olyan szeretettel, hogy az kihozta belőlük a maximumot.

Az est további részében láthattuk még a citerások és a népi énekesek közös műsorát, zárásként pedig fellépett Bodnár Feri bácsi együttese, az 1994-ben alakult, kilenctagú újpesti Boglárka Citerazenekar.

G.R.