Fejlesztések, felújítások saját erőből

  •  
  •  
  •  

A nyár a diákoknak az önfeledt vakáció és a pihenés ideje. Az oktatási intézmények azonban a megkezdődő felújítások miatt csak a gyerekek előtt zárták be kapuikat, sok helyütt felújítás folyik. Bár az iskoláknak a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ a fenntartója, továbbra is az Önkormányzat azok tulajdonosa és működtetője, valamint a “mi” gyerekeink tanulnak ott, ezért minden segítséget megadunk. Saját erőből nyolc intézményben folyik átfogó felújítás. Minderről dr. Molnár Szabolcs alpolgármestert kérdeztük.

A nyár rendszerint az iskolákat, intézményeket érintő kisebb-nagyobb felújítások ideje. Miben különbözik ez a nyár a korábbiaktól?
– Bár az iskolák állami fenntartásúak lettek, az épületek állagának megőrzése, működtetése, sőt felújítása továbbra is az önkormányzatra hárul. Erre hagyományosan a nyári vakáció ideje a legmegfelelőbb időpont. Az elmúlt évek sikeres gazdaságpolitikájának köszönhetően Újpest Önkormányzata ebben az évben nagyobb forrásból gazdálkodhat, ezért saját erőből több mint 1,2 milliárd forintot fordít nyáron az iskolaépületek felújítására. Ez az összeg többszöröse a korábbi években rendelkezésre állónak.

Milyen munkálatokat rangsoroltak ebből az összegből?
– Most nem csupán a kisebb felújításokra, csőcserékre, vizesblokk felújításra nyílt mód, hanem külső szemlélő által is látványos változásokat tapasztalhatunk a tanévkezdésre. A legtöbb helyen nyílászárócserék, szigetelési, homlokzatmegújítási munkák zajlanak. A felújításra szánt pénzöszszeg jelzi, hogy önkormányzatunk minden lehetőséget megragad a támogatásra. A felújítás érinti például Újpest egyik legrégebbi iskolájának százéves épületszárnyát éppúgy, mint a szintén megújulásra érett, néhány évtizede álló iskolaépületeket, amelyeknek a megfi atalítása a városképre is kedvezően hat majd.

Hol folynak felújítási munkálatok?
– Nyolc intézményben. A vakáció után örömteli megújulást tapasztalhatnak a diákok, a pedagógusok és a szülők például a Babits Mihály Magyar-Angol Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola és Gimnáziumban, amelynek udvarán sportpálya épül, a gimnázium épületén belül pedig egy mozgásművészeti termet alakítanak ki. A gimnázium általános iskolájában, a korábbi Karinthy-iskolában tetőszigetelés és a nyílászárók cseréje zajlik. Ugyancsak nyílászárócserét és homlokzatfelújítást kap a Megyeri Úti Általános Iskola, a Csokonai Vitéz Mihály Általános Iskola és Gimnázium, a Szigeti József Utcai Általános Iskola, valamint a Károlyi István Általános Iskola és Gimnázium. A munkálatok két önkormányzati intézményben, az Aradi Óvodában, valamint az azonos nevet viselő bölcsődében is zajlanak, s mindenütt jó ütemben. Így biztosított lesz a nyugodt tanévkezdés.

Az elmúlt időszak sikereit jelzik az Európai Unió által támogatott fejlesztések is. Mit emelne ki ezek közül?
– Jelentős sikernek tartom, hogy európai uniós pályázatok segítségével is formálhatjuk jövőnket és például a természettudományos műveltség megalapozását. A napokban készült el a Könyves Kálmán Gimnázium komplex természettudományos laboratóriuma, amely nem csupán a patinás középiskola diákjainak nyújt majd új ismereteket, hanem a város számos iskolájának tanulócsoportjai is felkeresik, mert oktatóközpontként lesz használatos. A városvezetés a pályázatoknál a legkisebbekre is gondolt. Bár nem törvényi kötelezettségünk például a bölcsődék fenntartása, mégis fontosnak tartjuk az újpesti családok támogatását. A legfi atalabb városrészben lévő Homoktövis Bölcsődét az Új Széchenyi terv segítségével negyven férőhelylyel bővítjük és modernizáljuk. EU-s forrásból akadálymentesített lesz, és tíz csoportszobával bővül a Bőrfestő Óvoda.

B. K.