Iskolaigazgatók számára rendezett informálódó-tájékoztató fórumot a rendőrség. A találkozón az elmúlt félév tapasztalatainak összegzése és a rendőrség közelmúltbeli munkájának ismertetése mellett az iskolarendőrök munkájáról is szó esett.
Dr. Terdik Tamás alezredes, Újpest rendőrkapitánya már a találkozó elején kiemelte: Újpesten csökkent a kiemelt bűncselekmények száma, a rendőrök jelentős létszámban találhatók a közterületeken, a közlekedési szempontból kiemeltebb iskolák környékén pedig minden tanévkezdés első hónapjában ügyelnek a gyerekek biztonságára, nem csak a gyalogátkelők vonatkozásában.
– Az újpesti iskolák környékén szerencsére nem jellemző a kábítószer-terjesztés, viszont egyes drogtípusok durván jelen vannak a városban. Akadt olyan háztartás, ahol ültetvényre, droglaborra bukkantunk – mutatott rá dr. Terdik Tamás. Az oktatási intézményekről szólva hozzátette: – Az egyik országos internetes lapban megjelentekkel ellentétben Újpest messze nem szatírparadicsom, ugyanakkor az ilyen esetek valószínűsége a tavaszi–nyári időszakban gyakoribb, és pszichés problémákat okozhatnak a diákoknál.
A rendőrkapitány a fórum résztvevőitől azt kérte, amennyiben bármilyen okból úgy gondolják, nagyobb rendőri felügyeletre lenne szükség az iskolájuk környékén, jelezzék, és azt is, ha a körzeti megbízottak nem tartanák velük rendszeresen a kapcsolatot. Felajánlotta, kérésre osztályfőnöki órán is szívesen tartanak előadásokat.
Iskolarendőr-program Újpesten is
Budapesten tavaly ősztől tizennégy rendőr negyven középiskolában biztosít heti egy-két nap állandó jelenlétet. Feladatuk a helyismereten kívül elsősorban a diákkal, tanárokkal való aktív és jó kapcsolattartás, kérésre pedig megelőző előadásokat, rendhagyó osztályfőnöki órákat tartanak, valamint iskolai rendezvényeken is ott vannak. Újpesten egy középiskola vesz részt a programban, az intézményben Incze János alezredes teljesít szolgálatot, aki szerint az eddigi tapasztalatok kedvezőek, az általa látogatott összesen három iskolát tekintve mindössze egyetlen eset fordult elő, hogy közbe kellett lépniük a rendőröknek. Incze János egyben figyelmeztetett arra is: civilként nehéz megállapítani, mi számít csínytevésnek, és mi az, ami már a bűncselekmény kategóriájába tartozik. Ilyenre példa a tanárok fotózhatósága és a képek közzététele vagy az olyan fotók, amikor a fiatalok valakinek az arcát máshoz montírozzák, és azt osztják meg valahol.
M. Orbán András