Így vigyázhatunk idős szeretteinkre a járvány idején

  •  
  •  
  •  

A csalók is leginkább az időseknél próbálkoznak. Ne engedjük, hogy sikerüljön!

A koronavírus-járvány alatt Magyarországon is megjelentek azok az álértékesítők, akik web- és közösségi oldalakon, e-mail-címeken, telefonon vagy személyesen egészségügyi eszközöket kínálnak, sőt, mostanában már oltásra is ajánlkoznak, vagy erre hivatkozva próbálnak személyes adatokat kicsalni – figyelmeztet a rendőrség. A csalók magukat egészségügyi szakembernek (klinikai, kórházi dolgozóknak, háziorvosnak) vagy önkormányzati dolgozónak kiadva csöngetnek be az idősekhez, vagy hívják őket telefonon, és adategyeztetésre hivatkozva személyes és bankkártya-adatokat kérnek tőlük a „szervezetük” nevében, hogy a járvány miatt támogatást utalhassanak, esetleg védőoltás-regisztrációt is ígérnek nekik.

A rendőrség azt kéri, ha valakinél így próbálkoznak, az mindenképp járjon utána, hogy valóban a hivatkozott szervezet vagy hivatal kereste-e meg. Ezt megteheti úgy, hogy leteszi a telefont, és felhívja a megjelölt intézményt, de érdemes lehet ellenőrző kérdéseket is feltenni a telefonálónak a hivatkozott szervezet központi elérhetőségéről, a hívó nevéről, beosztásáról. Ha a beszélgetésben pénzátutalásról esik szó, esetleg azt is felajánlják, hogy segítenek annak lebonyolításában, kezdjünk el gyanakodni, bankkártya-adataikat pedig semmilyen körülmények között ne adjuk meg ismeretleneknek sem telefonon, sem személyesen – tanácsolja a rendőrség.

Az is hasznos, ha nyilvános helyen, idegenek jelenlétében nem beszélünk magánügyeinkről, mert az így megszerzett információkkal könnyű visszaélni, ha pedig felmerül a bűncselekmény gyanúja, hívjuk azonnal a 112-es segélyhívó-számot – kérik az egyenruhások.

, , ,