Itt vannak az új rendeletek, így segíti a nehéz helyzetbe került újpestieket az önkormányzat

  •  
  •  
  •  

A koronavírus-járvány miatti rendkívüli helyzetben az önkormányzat több intézkedéssel is igyekszik könnyíteni a lakossági és a vállalkozói terheket. A bérlők díjkedvezményekben és fizetési könnyítésekben részesülhetnek, bővül a rendkívüli szociális támogatásra jogosultak köre is, egy krízisalap részére pedig magánszemélyek és cégek is tehetnek a védekezésre költhető pénzbeli felajánlásokat.

Segítség a bérlőknek

Az újpesti városvezetés 50 millió forintos keretet biztosít, hogy segítse azokat a vállalkozásokat és lakásbirtokosokat, akik közvetlenül az önkormányzattól illetve az UV Zrt.-től bérelnek üzlet- vagy lakóhelyiséget. A bérlők egy része ugyanis már most is számos nehézséggel néz szembe, rövidtávon ráadásul nem várható a gazdasági helyzet javulása.

A rendelkezés értelmében a bérleti díj csökkenthető, arra részletfizetés vagy fizetési halasztás is adható, ráadásul ezek a kedvezmények kombináltan is igénybe vehetők. A vonatkozó rendelet azt is tartalmazza, hogy teljesen elengedhető a bérleti díj azon vállalkozások számára, amelyek tevékenysége az adott helyiségben teljes egészében ellehetetlenült. Ilyen eset lehet például az, ha bezárt az az önkormányzati intézmény, ahol a bérlő működtette a vállalkozását. Fontos azonban tudni, hogy csak az számíthat a kedvezményekre, akinek nincs hatvan napot meghaladó tartozása a bérbeadó felé; és ez a kitétel nem csak a bérleti díjra, hanem a külön szolgáltatások díjára is vonatkozik.

A kedvezmények viszont nem terjednek ki minden vállalkozástípusra, hanem csak azokra, amelyek a kormány veszélyhelyzetre tekintettel kiadott rendelete szerint adó- és/vagy járulékkedvezményre jogosultak. Azok a vállalkozók is élhetnek a kedvezménnyel, akiknek az üzlete – a kormány döntése értelmében – csak korlátozottan vagy egyáltalán nem lehet nyitva.

Az önkormányzati lakásokat bérlők is folyamodhatnak könnyítésért, amennyiben a jelenlegi helyzetben romlottak a körülményeik. A rendkívüli helyzetre vonatkozó kedvezmények viszont csak azokra vonatkoznak, akik piaci alapon bérlik a lakóingatlant. Akik szociális vagy költségalapon fizetnek, azok a korábbi rendnek megfelelően az önkormányzat szociális osztályához fordulhatnak támogatásért.

Fontos azonban tudni, hogy a kedvezményt a bérlőnek kell igényelnie. Az ezzel kapcsolatos adminisztráció viszont semmilyen személyes megjelenést nem igényel, az önkormányzat és az Újpesti Vagyonkezelő Zrt. honlapján ugyanis megtalálhatók azok az űrlapok, amelyeken elektronikus formában is elvégezhető az ügyintézés.

Fizetési méltányossági kérelem cégek részére
Fizetési méltányossági kérelem magánszemélyek részére

Déri Tibor polgármester közölte, hogy a kedvezményeket biztosító, fent említett 50 millió forintos alap nyitott, vagyis, ha a pozitívan elbírált kérelmek meghaladják ezt a keretet, akkor további források fognak rendelkezésre állni. A kedvezményeket alapesetben június 30-ig kaphatják meg az igénylők, de helyzetüktől függően három hónapos hosszabbítást is kérhetnek.

Segítség a nehéz helyzetbe került újpestieknek

Több ponton módosult az önkormányzat szociális juttatásokról szóló rendelete is. Ezek közül az egyik legfontosabb, hogy korábban csak azok kaphattak évente legfeljebb három alkalommal rendkívüli települési támogatást, akiknek a családjában az egy főre eső nettó havi jövedelem nem volt több mint a helyi jövedelemalap ötszöröse.  Ez most változik.

Beszéljünk kicsit a számok nyelvén: a helyi jövedelemalap a minimál nyugdíj összegének, vagyis 28 500 forintnak a 120 százaléka, azaz 34 200 forint. Ahol tehát az egy főre eső jövedelem nem haladta meg ennek ötszörösét, vagyis a 171 000 forintot, ott volt kérhető a rendkívüli támogatás azokban az esetekben, amikor a család hirtelen olyan helyzetbe került, amit nem tudott önerőből megoldani. Mostantól viszont már ott is jogosulttá válhatnak a támogatásra, ahol a jövedelemalap hétszerese, vagyis fejenként legfeljebb havi 239 400 forint áll a család rendelkezésére. És nem csak a jogosultság összeghatára, hanem az adható támogatás mértéke is nő: eddig évente és családonként a nyugdíjminimum – a már említett 28 500 forint – két és félszerese, vagyis 71 500 forint juthatott a kedvezményezetteknek, a módosítás értelmében viszont ennek már három és félszerese, vagyis 99 750 forint lehet a rendkívüli támogatás legmagasabb összege.

Rendkívüli települési támogatás kérelem és jövedelemnyilatkozat

Az önkormányzat a fentieken kívül létrehozta az Újpesti Koronavírus Krízisalapot is, amely a gyakorlatban egy elkülönített bankszámlát jelent. Erre magánszemélyek és vállalkozások is utalhatnak bármilyen összeget. Az itt összegyűlt pénz a védekezés rendkívüli kiadásaihoz járul hozzá. Az alapba érkező összegeket közérdekű célokra költi az önkormányzat, például védőfelszerelésekre, de elismerésképpen azok is részesülhetnek belőle (legyenek akár hivatásos, akár önkéntes szolgálattevők), akik a járvány kapcsán kiemelkedő munkát végeznek a közösségért.

B.B.

, , ,