, , , ,
  •  
  •  
  •  

Hazánk a tízmillió univerzális szakértő országa! Itt minden férfi kiváló szövetségi kapitány, tökéletesen ért a focihoz, mindenki remek virológus, képzett orvos és persze szakács. Így, együtt, kollektíve értünk a magyar filmekhez, a közgazdaságtanhoz, mindannyian tudjuk, hogy miért van infláció, és mi lenne a megoldás a főváros közlekedési problémáira, a metrótól a troliig.

És persze remek kertészek is vagyunk, jobbak, mint azok, akik ebből élnek, akiknek ez a szakmájuk. Így aztán nincs mit csodálkozni azon, ha némelyek mostanában arra panaszkodnak, hogy a kerületünkben lezajlott tél végi gallyazás túlzásokba esett, nem is nevezhető gallyazásnak, itt egyik-másik helyen a fák „meg-, vagy lekopasztása” történt, ami feltétlenül azok pusztulásához fog vezetni.

Nos, egy ilyen felvetés komoly dolog, különösen akkor, ha egyik-másik fa valóban szinte „törzsre vágva” áll, és várja a tavaszt. Érdemes tehát utánanézni a történteknek. Előre is bocsánatot kell kérnem minden önjelölt kertésztől, amiért nem őket kérdeztük meg, hanem az Újpesti Városgondnokság Kft. szakemberét.

Mint megtudtuk, a csupaszítás – mint feltevés – szakmailag teljesen alaptalan!

Kerületünkben a fák gondozását hozzáértő szakemberek végzik, ők döntik el, hogy melyik fát mennyire kell visszametszeni, gallyazni. E kérdésben elsősorban az adott fa biológiai állapota, vitalitása a döntő – elszáradás, túlterhelés, a másik fára történő ránövés… stb. –, de szerepet játszanak egyéb szempontok is, például az ágak körüli villanyvezetékek, az alsóbb ágak esetleges benyúlása a közlekedési útvonalakba, miegymás.

“Városunkban, Újpesten számos madárfaj költ. Például a fekete és sárga rigó, a széncinege, az örvös galamb, a balkáni gerle, harkályfélék és sorolhatnám. Közel 800 fa gallyazása után, ezen munka felfüggesztésével is biztosítjuk számukra a nyugodt költési körülményeket. Természetesen kár- és balesetveszély esetén intézkednek az Újpesti Városgondnokság munkatársai”

– mondta el Trippon Norbert alpolgármester.

Az viszont tény, hogy olyan gallyazás, visszametszés nem fordul elő, mely a fa életét veszélyeztetné!

A természet életereje lenyűgöző. Bárki, aki valaha vett már a kezébe metszőollót vagy kézifűrészt, és lemetszett itt-ott egy fáról néhány ágat vagy akár többet, az tudja, hogy a levágott ágak helyén – vagy akörül – újak nőnek, frissebbek, üdébbek, mint az amelyiktől megszabadítottuk az adott fát.