Kerpel-Fronius Gábor: Ne cipeljük magunkkal a múlt terheit!

  •  
  •  
  •  

Az okosvárosért és részvételiségért felelős főpolgármester-helyettes az Újpest Médiának nyilatkozva hangsúlyozta: Budapest felkészült a járvány második hullámára. Minden fővárosi intézmény négyheti felszereléssel rendelkezik, amely „gördülő rendszerben” pótolható, és létrehoztak egy központi tartalékot is.

Hozzátette: az idősotthonokban több, a bent lakók biztonságát növelő szabályt vezettek be. Megfelelő izolációs helyiségeket alakítanak ki, a megüresedett helyeket pedig nem töltik fel teljesen. Kerpel-Fronius ugyanakkor hangsúlyozta: létszámstopról nincs szó, senkinek a jelentkezét nem utasítják el, ám a várólisták hosszabbak lehetnek.  A kórházból az otthonba visszatérő időseket kizárólag negatív koronavírus-teszttel fogadják be, s ha a vizsgálatot az állami intézményben nem végzik el, akkor ezt a feladatot a főváros magára vállalja.

A főpolgármester-helyettes beszélt a nemrégiben bevezetett forgalomcsillapító és közlekedésbiztonsági intézkedésekről is. Ezek szavai szerint „kísérleti projektek”, amelyek hatását néhány héten keresztül monitorozzák, és ha nem igazolják be a várakozásokat, módosítanak rajtuk. Online kérdőíveken (az enbudapestem.hu/elhetovaros oldalon) és kitelepüléseken kikérik a budapestiek véleményét is. Hangsúlyozta: nem pusztán „igen-nem” jellegű szavazásokról van szó, a válaszadóktól javaslatokat, ötleteket is várnak.

A fővárosi közgyűlés június 24-i ülésén jelentették be, hogy bizottságot állítanak fel „az elmúlt évek korrupciógyanús ügyeinek kivizsgálására”. Ezek között 2010 előttiek és utániak is vannak, mint például a patkánymentesítésre 2018-ban kiírt közbeszerzés, az állatkerti Biodóm létesítése, a parkolási rendszer elmúlt 15 éves működése, a Rác Fürdő-projekt, a 3-as metró felújítása, a 4-es metró építése, az elektronikus jegyrendszer-projekt és a Bálna eladása. A testületet a momentumos Havasi Gábor vezeti.  Kerpel-Fronius Gábor ennek kapcsán elmondta: a vizsgálatok előkészítése lezárult, a bizottság hamarosan megkezdi munkáját, amelyben „nagy örömére” a Fidesz is részt fog venni. Hozzátette: mivel a 2010 előtt és után Budapestet vezető pártok képviselői is jelen lesznek a bizottságban, biztos benne, hogy „lesznek érdekellentétek”. Ugyanakkor bízik benne, hogy ezek a politikai erők sem szeretnék „tovább cipelni a múlt súlyát”, és felismerik a lehetőséget: most bizonyíthatják, hogy képesek a változásra.

Kerpel-Fronius Gábor beszélt arról a kezdeményezésről, amelynek keretében a főváros emléket szeretne állítani a háborúk során nemi erőszakot elszenvedett nőknek. Hozzátette: a magyar társadalomban a leginkább élő és fájó emlék a szovjet katonák által a II. világháború végén elkövetett erőszakhullám volt, ám hasonló borzalmakkal járt például 1919-ben a román megszállás, illetve a magyar katonák részéről is előfordultak nőkkel szembeni kegyetlenkedések Ukrajnában. Hangsúlyozta: Budapest vezetése nem csak egy emlékhely kialakításával, de előadás- és rendezvénysorozattal is igyekszik ráirányítani a figyelmet erre a hosszú évtizedeken át elhallgatott tém

, ,