A babaköszöntő csomag egy 2011-es rendelet alapján 2012 óta létezik Újpesten, és tíz év után kibővült az ajándékcsomag tartalma.
A kibővített babaköszöntő csomagot két újpesti védőnő, Lajcsik Loretta vezető védőnő és Draskóczi Judit területi védőnő mutatta be, dr. Trippon Norbert és Perneczky László alpolgármesterek társaságában.
Az újpesti vezető védőnő ki is nyitotta a csomagot, lássuk, miket tartalmaz! A 20 ezer forint értékű doboz tartalma: egy üdvözlőkártya, amin az újpesti önkormányzat köszönti a babát és a mamát. Egy praktikus hűtőmágnes, amely a kötelező és a szabadon választható védőoltásokról nyújt tájékoztatást.
Egy újpesti logóval ellátott body, egy lila takaró, egy nedves törlőkendő, egy digitális testhőmérő, egy hűthető rágóka és egy csomag pelenka. Maga az óriási doboz pedig játszóházzá alakítható.
A csomagok alanyi jogon járnak valamennyi újpesti lakcímmel rendelkező kisbabának, az ajándékokhoz azonban igénylés útján juthatnak hozzá. Ez egyrészt letölthető az ujpest.hu oldalról, vagy pedig a területi védőnőhöz kell fordulni, ő viszi ki az igénylőlapot a látogatásai legelején.
„Miután a szülő kitölti az iratot a jogosultsági szempontjai alapján, a védőnő ezt ellenőrzi, majd eljuttatja a vezető védőnőnek, aki továbbítja a szociális osztálynak. Miután elbírálták a szülő kérelmét, a védőnő nyújtja át a város üdvözlő csomagját.”
Maga a védőnői ellátás több mint százéves múltra tekint vissza. A védőnői szolgálat legfontosabb feladata a nő, anya, gyermek és ifjúságvédelem. A védőnői szakszolgálat Újpesten az önkormányzathoz, ezen belül az Újpesti Egészségügyi Nonprofit Kft.-hez tartozik.
A védőnői ellátás országszerte, így városunkban is két nagyobb részre tagolódik. Az egyik az iskolai védőnői szolgálat, amelyhez a kerületben 25 oktatási intézmény tartozik. Az iskolai védőnői feladatokat jelenleg 13 védőnő látja el Újpesten, 13 körzetben.
Az iskolai védőnők feladata főleg a megelőzésre terjed ki, de ők is végeznek például szomatikus vizsgálatot a tanulókon, például ellenőrzik a testméreteket, tisztasági szűrést végeznek, megszervezik az iskolai védőoltásokat.
A másik nagy egysége a védőnői szolgálatnak a területi ellátás. A IV. kerületben összesen 30 területi védőnő dolgozik, és 30 darab területi védőnői körzetet alakítottak ki, valamennyi városrész saját védőnői szolgálattal rendelkezik. Az elmúlt évtizedekben rengeteget változott Újpesten is a területi védőnői munka, ami egyre nagyobb önállóságot kíván.
Egy területi védőnő körülbelül 150 családdal tartja a kapcsolatot, ami körülbelül 200 gondozottat – várandóst, újszülöttet és gyermeket jelent, a születésük pillanatától az iskolába menetelig. A védőnőt hivatalból rendelik ki a családok mellé, tehát nem a család, de nem is a védőnő választja ki a partnerét.
Az újpesti védőnői jelzőrendszer tartópillére az Újpesti Család- és Gyermekjóléti Központ.
„Én személy szerint mindannyiszor a család tudtával és a segítségnyújtás hangsúlyozásával élek a jelzés lehetőségével. A családgondozó kollégát menet közben igyekszem informálni, hisz a párbeszéd nagyon fontos, hogy csapatként, erőinket összpontosítva érjünk el eredményt”
– hangsúlyozta Draskóczi Judit. A védőnők kapcsolatban állnak a karitatív szervezetekkel, ilyen például a Káposztásmegyeri Nagycsaládosok Egyesülete, a Katolikus Karitász, de a környezetükben levő egyéb lehetőségeket is megragadják, ilyen a káposztásmegyeri Babits Mihály Könyvtár is.
Hungarikum a magyar védőnő!
Hungarikummá minősítette a Magyar Védőnői Szolgálatot a Hungarikum Bizottság 2015. április 23-án. Ugyanis a nemzeti büszkeségeink közé emelték ezt a nemzetközileg is egyedülálló, tradicionális ellátási rendszert. A Magyar Védőnői Szolgálat a világon szinte egyedülálló.
A magyar védőnők képzettsége kiemelkedően magas fokú és feladata széles körű. Ehhez képest például Nagy-Britanniában a védőnő csak hathetes korban veszi át a gyermeket a szülésznőtől, és az iskoláskor kezdetén a „közösségi nővér”-nek adja tovább, Ausztriában pedig a szociális munkások látnak el hasonló feladatkört.
Magyarországon kívül Finnországban vannak még hasonló szerepet betöltő nők, máshol a szülésznők látják el a várandós és gyermekágyas anyák gondozását.