Érdekes cikket tett közzé a budapesti háztartások által termelt szemétmennyiség csökkentésének egyik leghatékonyabb és legtakarékosabb módjáról a G7. A komposztálás nemcsak roppant egyszerű, de környezetkímélő is.
A módszer lényege a többség számára valószínűleg ismerős: a lebomló hulladékot – a zöldségek héjától a tojáshéjon át a kávézaccig – egy levegőző helyre, leginkább komposztálóládába kell gyűjteni, ahol fél-egy éven belül humusz keletkezik belőlük.
Mivel a lakossági hulladék nagyjából egyharmada szerves, így a háztartásunk ökológiai lábnyomából is jelentős mértékben visszavehetünk, ha lerakás vagy égetés helyett tápanyagként juttatjuk vissza ezt a hányadot a természetbe.
A módszer legkönnyebben családi ház vagy társasház kertjében, udvarában kivitelezhető, ám meglepő módon még beltérben is megoldható.
A gazdasági portál külön kiemeli, hogy az önkormányzatok támogató hozzáállásának köszönhetően még csak anyagi áldozatot sem kell hoznia annak, aki ilyen módon szeretné kicsit javítani a környezete minőségét.
A IV. kerület sem kivétel
A fővárosi kerületeket sorra vevő összeállításból szerencsére Újpest sem maradt ki.
A IV. kerület önkormányzata 2011-től támogatja a komposztálást; 2020-ig 690 edényt osztottak ki. Tavaly és idén is kétmillió forintot szánnak a programra, tavaly összesen 78-an pályáztak az ingyen eszközre. Óvodák és iskolák is kaptak edényeket, „kizárólag edukációs céllal”.
Emellett nagyjából másfél órás előadásokat is tartanak a komposztálásról, a városvezetés szerint ezekre van a legnagyobb igény.
Az önkormányzat szerint a résztvevők közül kiemelkednek a több szabadidővel rendelkező nyugdíjasok és azok a fiatalok,
„akik nem csak elvekben támogatják a környezet védelmét”.
A komposztálási mintaprogramra hagyományosan ősz elején szokták meghirdetni a jelentkezést, a tavalyi jelentkezései feltételek itt olvashatók.